Orijinal adı Hotaru no Haka olan Ateş Böceklerinin Mezarı, 1988 yılı Japon yapımı animasyon türünde bir dram filmidir. Akiyuki Nosaka’nın yazdığı otobiyografi niteliğindeki romandan beyaz perdeye uyarlanan film, en etkileyici animeler arasında gösterilmektedir. Filmin uyarlandığı romanın yazarı Akiyuki Nosaka, kitabı II.Dünya Savaşı esnasında açlıktan ölen kız kardeşine adamıştır. Kardeşinin ölümünden kendisini sorumlu tutan Nosaka’nın yazdığı roman, bir özür mahiyetindedir.

Yönetmen koltuğunda Isao Takahata’nın oturduğu filmin yapımcılığını Toru Hara üstlenmiştir. Filmin uyarlama senaryosunu da yönetmeni Isao Takahata kaleme almıştır. Animasyon türündeki filmin karakterleri Ayano Shiraishi, Tsutomu Tatsumi, Yoshiko Shinohara, Akemi Yamaguchi gibi isimler tarafından seslendirilmiştir. Müzikleri Michio Mamiya tarafından bestelenen Ateş Böceklerinin Mezarı, savaşın sebebiyet verdiği kişisel trajedileri izleyiciye aktararak etkileyici mesajlar vermektedir. Savaş karşıtı film, animasyon tarihçisi Ernest Rister tarafından Spielberg’in Schindler’in Listesi filmiyle kıyaslanarak gelmiş geçmiş en içten animasyon filmi olarak nitelendirilmiştir.

II.Dünya Savaşı zamanında geçen Ateş Böceklerinin Mezarı, 2 kız kardeşin öyküsünü anlatmaktadır. Babaları savaşa giden, anneleri de bir bombardıman esnasında ölen çocuklar teyzeleri ile kalmaya başlar. Teyzelerinin evinde gördükleri muameleden hoşlanmayan kardeşler, kendi başlarına yaşamaya karar verir. Bu zorlu mücadelelerinde birbirlerinden başka hiçbir şeyleri olmayan kardeşleri açlık, diğer insanlar ve gurur gibi yeni düşmanlar beklemektedir.