Ülkemiz halk müziği dalında birçok değerli sanatçı yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir. Halk müziği tarihimizi yansıtır ve aynı zamanda duygudan duyguya sürükler. Aslında etkilenmemizin en önemli noktası bağlamanın tınısıdır. Usta ellerden dinlemek, bağlamanın resmen konuşturulması, derinden duygular yaşatır insanlara.

Her bağlama sesi duyulduğunda, belki empati yapılır. Keşkeler ortaya çıkar. Geçmişte öğrenilmemenin pişmanlığı yaşanır. Artık çok diye düşünülür. İnsanın bir müzik aleti kullanabilmesi gerçekten güzel bir kabiliyettir. Aslında öğrenmenin yaşı yoktur. Önemli olan, ne kadar istekli olunduğudur. Peki, Bağlama nasıl öğrenilir?

bağlama nasıl öğrenilir

Bağlama öğrenmenin en temel yolu, müzik sevgisi ile başlar. Tabiri caizse müzik kulağı olması gerekir bireyin. Daha sonra bir adet bağlama sahibi olunması gerekir. Öğretici kısmı ise ikinci temel noktadır. Milli eğitim müdürlüklerine bağlı halk eğitim merkezlerinde ve özel olarak bazı müzik merkezlerinde bağlama kursları verilmektedir.

Tabi bu kurslar temel anlatım ve bağlamanım öğrenilmesi, çok bilinen bazı parçaların çalınabilmesi kapsamında kalmaktadır. Bundan sonraki safha ise, bireyin öğrendiklerini bağlama üzerinde uygulayabilmesi ile alakalıdır. Bağlama ile her gün ciddi vakit geçirilmesi gerekmektedir. İki elin parmaklarının ayrı ayrı ve aynı zamanda kullanılabilmesi için ciddi zaman harcamak gerekmektedir.