Bebeğinizin IQ sunu 12 puan yükseltmek ister misiniz?

Yeni araştırmalar gösteriyor ki bebek İşaret dili IQ seviyesini yüzde 12 artırıyor. Peki, bu nasıl oluyor? İşitme engelli çocuklarda zekâ puanlarının yüksekliği dikkat çekmiş ve araştırmalar sonrası buna işaret diliyle anlaşmanın katkı sağladığı sonucuna ulaşmışlardır.

Gelişimleri gereği bebeklerin konuşma organları henüz kelimeleri doğru çıkarabilmeBebekler Nasıl Zeki Olur yetilerine s ahip olamadığı için kendilerini ifade edebilme, ebeveynlerinde bu isteklere doğru yanıt verebilme adına işaret dili büyük kolaylık sağlıyor. Dolayısıyla isteklerini ifade edebilen ve olumlu geribildirim alan bebek daha mutlu ve huzurlu oluyor. Bebek işaret dili IQ puanı artışının yanında: Özgüven gelişimi, Ebeveyn – çocuk ilişkisini güçlendirme, Duygusal ve sosyal gelişim, ince motor gelişimi ve daha birçok şeye katkı sağlıyor. İşaret diliyle Beynin dil öğrenme merkeziyle aynı yeri aktive ediyor, dolayısıyla bir kaç dil öğrenebilme yetisini de geliştiriyor.

İşaret dili eğitimine 6 aylıktan itibaren başlanılabilir. Bu iletişimi kaydeden bebek 10-12 ay arası ilk işaretlerini kullanıyor hale gelebilir. Kendini işaretle ifade eden çocuk konuşmaya ihtiyaç duymaz, konuşmayı geciktirir düşüncesinin aksine, işaret dili erken konuşmaya, hatta daha zengin kelime dağarcığına ulaşmayı da sağlıyor ve bilindiği gibi erken konuşma, zengin kelime dağarcığı akademik başarı için çok önem teşkil ediyor.

Bebekler nasıl zeki olur, Bebeğimizin zekâ gelişimi için başka neler yapabiliriz?

Zekâ gelişimi için ince motor gelişimi çok önemlidir. İnce motor gelişimi için yapabileceğimiz ilk şey yeni doğanın ellerini ilk günden eldivenle kapatmamaktır. Ebeveynler, yeni doğanın refleksif hareketlerinden dolayı, yüzüne zarar vereceği korkusundan eldiven takarlar. Henüz görme yetisine tam sahip olamayan yeni doğan için dokunarak, Bebekler Nasıl Zeki Olurhissederek öğrenme çok önemlidir.

Dokunma duyusu ile beyinde sinaptik bağlantılar oluşur. Bu nöronlar arası sinaptik bağlantılar ne kadar çok ise beyin gelişimi pozitif yönde etkilenir. Sonraki dönemlerde bebek ne kadar farklı dokularla temas halinde olursa bir o kadar yararlıdır. Bunun için gardırobunuzu açıp teker teker farklı kumaşlarda olan giysilerimize dokunmalarını sağlayabiliriz. Dayanabileceği sıcaklıkta- soğuklukta malzemelerle temas ettirebiliriz. Bunlar için en güzel materyaller doğada da bulunmaktadır. Toprak, bitkiler, çiçeklerin farklı dokusu – kokusu… Görsel ve dokunsal uyaranlar açısından doğa şahane bir ortam sağlar. Ne kadar duyu organları kullanılırsa o kadar sinaptik bağlantı, dolayısıyla beyin gelişimi sağlanır.

Masal, hikâye hayal dünyasını geliştiren, dolayısıyla zekâ gelişimi için en çok tavsiye edilen şeylerin başında geliyor. Bir çocuk kitaplarla ne kadar zaman geçirirse o kadar akademik başarı sağlıyor. Bunu sağlamanın en güzel yöntemi onlara yanlarında okuyarak örnek olmak. Çünkü çocuklar söylediklerimizi değil yaptıklarımızı takip eder. Bol kitap okumalı, yaşına uygun kitaplar alarak ulaşabileceği yerlere, incelemesi için kitaplar koymalı hatta onun için boyuna göre kitaplık ayarlamalı.

 Her derde deva anne sütü!

Anne sütünün bir diğer mucizesi de bebeklerin zekâ gelişimi açısından pozitif katkı sağlaması. Yapılan araştırmalarda en az ilk altı ay anne sütü alan bebeklerin, alamayan bebeklere oranla IQ puanlarında bir kaç puan artış gözlemlenmiştir. Ek gıdaya başlandıktan sonra omega takviyesi, Hamilelik öncesi ve sonrası haftada üç gün balık tüketimi, yeterli iyot alımı, demir stoklarının iyi olması da dıştan zekâ gelişimi açısından katkı sağlayan unsurlardır.

 Ve en önemlisi “Sevgi”

Güzel şeylerin başında sevgi vardır. Bebeklerimize sevgi ve güven ortamları oluşturabilirsek zekâ gelişimleri bir o kadar sağlanır. Ebeveynin kokusu, sıcaklığı, dokunuşu, güven duygusu bunların hepsi beyindeki tomurcukları filizlendirir. Araştırmalar, sevgi ve güven ortamında büyüyen çocukların akademik başarılarının daha iyi olduğu, ruhsal ve fiziksel olarak da daha sağlıklı bireyler olmasını sağladığını gösteriyor.

Tüm bunlar dışarıdan zekâ gelişimi için yardım sağlayacak unsurlar. Ancak genetik mirası da hesaba katalım. Elimizden gelenin en iyisini yapalım gerisini hayata bırakalım.