Doğu ve batının kesişme noktasında olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti olup en büyük şehridir. Kent nüfusu 1.1 milyon olan Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden birisidir. Bu kesişme noktasında olması farklı kültürlere de ev sahipliği yapması sebebiyle zengin bir kültüre sahiptir.

Belgrad denilince akla gelen ilk şey yeşillik doğası ve muhteşem manzaralarıdır, tabi ki her dönem etkin olan ama bahar ve yaz aylarında daha etkili olan gece hayatı da yadsınamaz. Belgrad Şehri Hakkında diğer önemli unsurlar ise;

Belgrad Şehri Hakkında

 Ekonomik Açıdan Uygun Olması

Diğer Avrupa metropolitan şehirlerine karşı pahalı bir şehir değildir. Çok ucuz fiyatlara otellerde konaklanılabilinir ve yemek yenilebilir. Hatta planlı bir tatil ile Antalya veya Bodrum gibi ülkemizin baş turizm şehirlerinden daha ucuza bir tatili getirebilirsiniz.

Sıcak Kanlı İnsanlara Sahip Olması Farklı kültürlere ev sahipliği yapması sebebiyle yabancı insanlara alışık olan bu Belgradlılar fazlasıyla misafirperverdirler.

Doğası

Yeşilliği ve birçok açık alan parkına sahip Belgrad yeşilliğin içine dalabilmek için fazlasıyla ideal bir şehirdir.

 Tarihi Ve Müzeleri

Birçok farklı kültüre sahip olması sebebiyle tarih kokan bu şehir ‘Sırp Kahramanı’ olarak anılan Nikola Teslanın müzesi ve Pablo Picassonun müzesine sahiptir.

Turizmi Ve Vizesiz Seyahat

Vizesiz seyahat hem ekonomik hem de zaman konusunda çok önemli bir etkendir. Kentin önemli tarihi binaları, doğal alanları ve kültürü olması sebebiyle Avrupa’nın önemli turizm şehirleri arasındadır.

Kent İçi Ulaşım

Geniş bir ulaşım ağına sahip olması sebebiyle kent içi ulaşım oldukça kolaydır ayrıca Belgrad’dan ‘Ana Tren Garı’ vasıtasıyla diğer Sırbistan şehirlerine veya Avrupa ülkelerine seyahat etmek mümkündür.

Tarihi

Hemen hemen her dönemde tarihte olan Belgrad, tarih öncesi en önemli kültürlerinden biri olan ‘Vinca Kültürünün’ doğduğu yerdir. Kentin stratejik konumunun önemi sebebiyle hemen hemen her dönem işgal ve saldırı altında olmuştur.

Doğu ve Batının kesiştiği bu noktada Antik Çağdan 100’den fazla savaş yaşanıp 44 kez yerle bir edildi.1521 yılında Osmanlı hâkimiyetine giren Belgrad, Avusturya-Osmanlı savaşlarından fazlasıyla zarar görmüştür.