Orijinal adı Ladri di biciclette olan Bisiklet Hırsızları, 1948 yılı İtalyan yapımı bir dram filmidir. Türkiye’de 1958 yılında vizyona giren film, siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşmuştur. 93 dakika uzunluğundaki film, DVD versiyonunda 80 dakika sürmektedir. Sinema otoriteleri tarafından büyük beğeni toplayan film, toplam 18 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 17 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Sinema tarihinin kült yapımları arasında yer alan Bisiklet Hırsızları filminin yönetmen koltuğunda Vittorio De Sica oturmaktadır. Yapımcılığını Diana Ossana ve James Schamus’un üstlendiği filmin senaryosu, Cesare Zavattini tarafından kaleme alınmıştır. Sinemada yeni bir dönemi başlatan film, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır. İtalyan sinemasında çok önemli bir yer edinen filmin oyuncu kadrosunda Lamberto Maggioran, Enzo Staiola, Lianella Carell, Gino Saltamerenda, Vittorio Antonucci, Giulio Chiari, Elena Altieri gibi isimler yer almaktadır.

Basit bir hikayenin anlatıldığı Bisiklet Hırsızları filminde bireysel konuların da beyaz perdede yer edinebileceği gösterilmiştir. Filmde uzun bir süre işsiz dolaştıktan sonra bir iş bulan Antonio Ricci’nin yaşadığı bir talihsizlik üzerine çıktığı macera izleyiciye aktarılmaktadır. Bisikletle dolaşarak afiş yapıştıran Ricci, çalışırken biiskletini çaldırınca olaylar gelişir. Polise giden Ricci, bisikleti kendi bulması gerektiği cevabını alır. Bunun üzerine yanına oğlunu da alarak Roma’da bisiklet hırsızlarını aramaya koyulur.