Borsa

Belirli komisyoncuların aracılığı sayesinde alıcıların ve satıcıların karşılaştığı bir pazardır. Belirli kurallar çerçevesinde satıcının arzı ve alıcının talebiyle bir fiyat belirlendikten sonra taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları el değiştirir. Bu işlemin gerçekleşmesi için alıcı ve satıcının bir araya gelmesine gerek yoktur, aracılarla birlikte bu işlem gerçekleştirilir.

Kısaca borsa, bu tür alım-satım işlemlerinin gerçekleştiği kurumsal bir piyasadır. Borsada fiyatlar düşünce alış, fiyatlar artınca da satış yapılırsa kar elde edilir.

Borsaya Girmek

18 yaşını dolduran herkes borsaya girebilir. Borsada yürütülen işlemleri gerçekleştirebilmek için bir vadesiz hesaba sahip olmak gerekir. Borsa işlemleri yapan bankalar vadesiz hesap vermektedir.

Borsa Eğitimi Neden Alınmalıdır?

Herhangi bir yatırımcı borsada kazançlı olabilmek için yeterli bilgiye ve deneyime sahip olmalıdır. Borsada başarılı olabilmek için de yatırımcıların borsa eğitimi almış olmaları gereklidir.

Piyasada arz-talep dengesine göre fiyatlar belirlenir. Arz-talep dengesinin bozulmasıyla borsada artış ve azalış hareketleri oluşur ve bu döngü sürekli devam eder. Bir yatırımcının borsada başarılı olabilmesi için öncelikle arz-talep konularını öğrenmesi gereklidir. Arz ve talebi etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin bilinmesi borsanın geleceğiyle ilgili yorumlar yapmayı sağlar. Borsa riskli bir piyasadır. Bu riskleri önlemek için her yatırımcı iyi bir eğitim almalıdır. Her yatırımcı kaybetmemek için borsada oluşan hareketlenmeleri önceden bilmelidir ve doğru pozisyon oluşturmalıdır. Bu konuda yeterli piyasa bilgisine sahip olmayan yatırımcılar başarısız olurlar.

Borsa Eğitimi Nasıl Alınır?

Bu konuda ders niteliği taşıyan pek çok eğitim kurumu vardır. Bu kurumlar eğitim kitaplarını ve konuyla alakalı videolarını hizmete sunmaktadır. Bu tür eğitim kurumlarında piyasa kısa süre içinde kişiye detaylı olarak aktarılır. Eğitimler online olarak internet üzerinden verilmektedir.