Bülbülü Öldürmek

Orijinal adı To Kill a Mockingbird olan Bülbülü Öldürmek, 1962 yılı Amerikan yapımı bir dram ve suç filmidir. Harper Lee tarafından yazılan aynı isimli bir otobiyografi romanından beyaz perdeye uyarlanan film, yayınlandığı dönem büyük ses getirmiş ve 8’i Akademi Ödülü olmak üzere 27 ödüle aday gösterilmiş ve 15 tanesine layık görülmüştür. 129 dakika uzunluğundaki film çekilirken 2 milyon dolar harcanmış ve ABD’de 15 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen Bülbülü Öldürmek, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

bulbulu-oldurmekYönetmen koltuğunda Robert Mulligan’ın oturduğu filmin yapımcılığı Alan J. Pakula tarafından üstlenilmiştir. Müziklerini Elmer Bernstein’ın bestelediği filmin uyarlama senaryosu, Horton Foote tarafından kaleme alınmıştır. Siyah beyaz formatında izleyiciyle buluşan filmin oyuncu kadrosunda Gregory Peck, John Megna, Frank Overton, Rosemary Murphy, Ruth White, Robert Duvall gibi isimler yer almaktadır. Hukukçular tarafından oldukça beğenilen film Amerikan Barolar Birliği Dergisi’nin hazırladığı en iyi mahkeme filmleri listesinde 1. sırada gösterilmiştir. Bülbülü Öldürmek, Akademi Ödülleri’nde 8 dalda aday gösterilmiş ve En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a layık görülmüştür. Çok ses getiren bir romanın uyarlaması olan film de en az romanı kadar ilgi çekmeyi başarmıştır. Alanının öncülerinden olan film birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır.

Film, 1930’lu yılların sonunda ırkçılığın zirve yaptığı Amerika’nın güneyinde yer alan Alabama’da geçmektedir. Bölgenin genelinde olduğu gibi oldukça tutucu ve muhafazakar bir kasabada siyahi bir genç, beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanmaktadır. Gencin mahkemedeki savunmasını üstlenen avukat Atticus Finch, kasaba halkının tüm baskılarına rağmen ilkeli bir duruş sergileyerek görevini layıkıyla yerine getirmek için elinden geleni yapmaktadır. Bülbülü Öldürmek, avukatın etkileyici mesleki onur mücadelesini izleyiciye yansıtmaktadır.

Sorry, comments are closed for this post