Orijinal adı The Great Escape olan Büyük Firar, 1963 yılı Amerikan yapımı bir macera ve dram filmidir. Paul Brickhill’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan film, toplam 9 ödüle aday gösterilmiş ve 4 tanesini kazanmayı başarmıştır. 4 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film yalnızca ABD’de 5 buçuk milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır.

Yönetmen koltuğunda John Sturges’in oturduğu filmin, müzikleri Elmer Bernstein imzası taşımaktadır. Yapımcılığını filmin yönetmeni John Sturges ve James Clavell’in üstlendiği filmin uyarlama senaryosunu ise James Clacell ve W. R. Burnett kaleme almıştır. Gerçek bir olaydan esinlenerek oluşturulan hikayeden uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, James Donald, Charles Bronson, Donald Pleasence, James Coburn, Hannes Messemer gibi isimler yer almaktadır. İMDb gibi birçok listede kendine yer bulan Büyük Firar, Akademi Ödülleri’nde En İyi Kurgu dalında Oscar’a aday gösterilmiş ancak kazanmayı başaramamıştır.

Renkli formatta izleyiciyle buluşan film II.Dünya Savaşı esnasında yaşanmış bir kaçış öyküsünü izleyiciye aktarmaktadır. Nazilerin elinde esir olan 50 müttefik subayı, birlikte yaptıkları bir planla esir kampından kaçmaya çalışmaktadır. 172 dakika uzunluğundaki Büyük Firar, sinema tarihinin kült yapımları arasında yer almaktadır.