Cennet Sineması

Orijinal adı Nuovo Cinema Paradiso olan Cennet Sineması, Cinema Paradiso olarak da bilinmektedir. 1988 yılı İtalyan yapımı bir dram filmi olan Cennet Sineması, yayınlandığı dönem büyük ses getirmiş ve Akademi Ödülleri’nden En İyi Yabancı Film Oscarı almayı başarmıştır. Toplamda 42 ödüle aday gösterilen film bunlardan 20 tanesine layık görülmüştür. İtalyan sinemasının en önemli eserlerinden olan Cennet Sineması, sinema tarihinde de önemli bir yer edinmektedir.

cennet sinemasiKült yapımlardan biri olan Cennet Sineması filminin yönetmen koltuğunda Giuseppe Tornatore otururken filmin senaryosunu da yine Tornatore kaleme almıştır. Başarılı yönetmenin 2. uzun metraj film deneyimi olan Cennet Sineması’nın müzikleri, usta besteci Ennio Morricone tarafından bestelenmiştir. 155 dakika uzunluğundaki filmin yapımcılığını Giovanna Romagnoli ve Franco Cristaldi üstlenirken filmin oyuncu kadrosunda Philippe Noire, Salvatore Cascio, Marco Leonardi, Jacques Perrin gibi isimler yer almaktadır. Oldukça duygusal bir film olan Cennet Sineması Türk toplumunun yapısına benzer özellikler sergilemesi nedeniyle nostaljik bir yapıya bürünerek, Türk izleyiciler üzerinde de güzel bir etki bırakmaktadır.

Filmde ünlü bir yönetmenin, doğduğu topraklara bir arkadaşının ölümü üzerine gelmesiyle canlanan anıları izleyiciye aktarılıyor. Salvatore, çocukluğunda Cinema Paradiso’da geçirdiği zamanları ve sinemada çalışan Alfred ile olan dostluğunu anımsıyor. Salvatore’un Alfred’den öğrendikleri ve sinemaya dair umutları izleyiciye aktarılırken film, sıcak anlatım tarzıyla dikkat çekiyor. Cennet Sineması’nın Salvatore’un hayatındaki önemi gözler önüne seriliyor.

 

Sorry, comments are closed for this post