Orijinal adı Chinatown olan Çin Mahallesi, 1974 yılı Amerikan yapımı bir gizem ve suç filmidir. Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan film toplam 43 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 21 tanesine layık görülmüştür. 6 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 30 milyon dolara yakın bir gelir elde etmiştir. 130 dakika uzunluğundaki Çin Mahallesi, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda Roman Polanski’nin oturduğu filmin yapımcılığını Robert Evans üstlenmiştir. Senaryosunu Robert Towne’un kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, Perry Lopez, John Hillerman, Darrell Zweling gibi isimler yer almaktadır. Müziklerini Jerry Goldsmith’in bestelediği Çin Mahallesi’nin dağıtımı, Paramount Pictures tarafından üstlenilmiştir. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu alanları da dahil olmak üzere 11 dalda Oscar’a aday gösterilen film, yalnızca En İyi Özgün Senaryo Oscarı’na layık görülmüştür.

Filmde, eskiden polislik de yapmış olan bir dedektifin aldığı bir iş sonrası başına gelenler anlatılmaktadır. Bir kadın tarafından, kocasını takip etmekle görevlendirilen dedektif Jake Gittes, adamı takip etmeye başlar. Kadın kocasının kendisini aldattığını düşünmektedir. Dedektif gerçekten de adamı bir kadınla beraber olurken yakalar ancak olaylar hiç de göründüğü gibi değildir. Çin Mahallesi, sinema tarihinde önemli bir yer edinmektedir.