Orijinal adı Der Untergang olan Çöküş, 2004 yılı İtalya, Avusturya ve Almanya ortak yapımı bir biyografi ve dram filmidir. Alman tarihçi Joachim Clemens Fest’in yazdığı İnside Hitler’s Bunker isimli kitaptan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan film, sinema tarihinde önemli bir yer edinmektedir. Toplam 36 ödüle aday gösterilen Çöküş, bunlardan 18 tanesine layık görülmüştür. 13 buçuk milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, 2013 yılına kadar yapılan yeniden gösterimlerle birlikte, dünya çapında 92 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır.

Yönetmenlik koltuğunda Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel’in oturduğu filmin yapımcılığını Bernd Eichinger üstlenmiştir. Müzikleri Stephan Zacharias imzası taşıyan filmin oyuncu kadrosunda Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Köhler, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich gibi isimler yer almaktadır. 155 dakika uzunluğundaki Çöküş’ün uyarlama senaryosunu ise filmin yapımcısı Bernd Eichinger kaleme almıştır. Akademi Ödülleri’nde sadece En İyi Yabancı film dalında Oscar’a aday gösterilen Çöküş ödül kazanmayı başaramamıştır. Etkileyici bir atmosferi olan film, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır.

Filmde Bruno Ganz’ın hayat verdiği Adolf Hitler’in, sığınağında son dönemlerde yaşadıkları anlatılmaktadır. Hitler’in sekreterinin anılarından faydalanılarak kaleme alınan senaryoda hikaye de sekreterin gözünden izleyiciye aktarılmaktadır. II.Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Hitler’in yaşadığı sorunları ve psikolojik durumunu gözler önüne seren Çöküş, objektif bir film olarak da nitelendirilebilir.