2013 yılının son zamanlarında Kamu Kuruluşları için Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi adı altında bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre kamu kuruluşları demirbaş takibini barkod sistemleri ile yapmalıdır. Yönetmeliğe göre demirbaş takibinin yapılabilmesi için yazılım ve donanım bileşenleri ile demirbaş otomasyonu çözümü kullanılmalıdır.

Kamu kuruluşlarındaki tüm demirbaşlar barkod etiketi ve RFID etiketleri ile etiketlenip sayı zamanlarında da el terminali yardımıyla demirbaş yazılımı yardımıyla raporlamaları yapılmalıdır. Bu sistem ile zaman ve iş gücü açısından tasarruf edilmesi amaçlanmıştır.

Taşınır Kayıt ve Yönetim Sisteminde demirbaş ürünleriniz için bir barkod ve seri numarası belirleyip yazılım ile uyumlu barkod yazıcılarınızda demirbaş etiketinize bu barkod numarasını basarak demirbaş ürünlerinizi etiketleyip ürünlerinize kimlik kazandırabilirsiniz. Sayım sırasında da bu etiketleri el terminali ya da barkod okuyucunuz ile okuttuğunuzda yazılım o ürünün hala demirbaş olarak kuruluşta bulunduğuna dair bildirimde bulunacaktır.

Bu sistemi kurabilmek için ihtiyacınız olan yazılım ve donanım ürünleri şunlardır; Barkod yazıcı, barkod okuyucu, ribon, demirbaş etiketi, el terminali ve sisteme entegre yazılım.

Kuracağınız barkod sistemi ile demirbaş takibinizi kısa sürede yapabilir ve bu takibi oldukça kısa zamanda raporlayabilirsiniz. Böylelikle zaman ve iş gücü açısından kar edebilirsiniz. Ayrıca ürün takibinizi otomasyon sistemi ile yaparak olası insani hataları da engelleyebilirsiniz.