Emlak piyasasında satışlar hızla artarken ev sahiplerinin aklındaki en önemli soru evin kira değerinin nasıl arttırılacağı yönündedir. Evin kira değerini nasıl arttırılır sorusunun cevapları için yazımızın geri kalanını okumanızı ve burada vereceğimiz tavsiyeleri uygulamanızı öneririz. Öncelikle evini kiraya verecek olanlar için önerilerim var bunları şöylece sıralayacak olursak, ilk önce evin durumuna bakılmalıdır evin durumu derken evin içinden bahsediyorum evin oturulup oturulmayacak bir ev olduğuna bakılmalı, şimdi evin içinden başlıyorum diğer maddeleri de ekleyeceğim. Şimdi evde duvarların durumuna bakılmalı alçısına sıvasına eğer temiz değilse tabiki de boyanmalı ve gerekenler yapılmalı. Yerlerin durumu, camlar, kapılar, mutfağın temiz kullanımış olması kırık dökük olmaması gibi neden bunları söylüyorum çünkü gelen kiracılar en ufak ayrıntıya bakacaklardır bunlar kabaca bahsettiklerim en ufak detay dediğimde mesela kapı kolu gibi bunların sağlamlığını kontrol etmeliyiz. Karşınıza daha takıntılı insanlarda çıkabilir. Evin içinden bahsettiğimize göre evin dışına gelelim.

evin kira değeri nasıl arttırılır

Öncelikle ve en önemlisi olan evin konumu bence evin konumu kirayı arttırmaktaki en önemli etkenlerden biri olmalıdır, birde üstüne işlek bir caddede ise çarşıya olan mesafe kısa ise kirayı arttırmak için süper bir sebebtir. Eviniz işlek bir caddede değilse üzülmeyin öyle bir çağa geliyoruzki evinizin çevresinin gelişmemesi ya da kalabalıklaşmaması imkansız. Evet evin konumu dedik, daha sonra evin dış cephesi var mı ya da yalıtımlı tuğla kullanılmış bu evin sıcaklığı açısından ve parke kullanılmışsa evin görüntüsü açısından çok önemlidir ve büyük bir etkendir. Daha sonra eğer kullanıyorsanız toplu taşıma araçlarına olan mesafesi, sadece bu kadar değil hastanelere olan mesafeside çok büyük önem arz etmektedir. Eğer binanız eski ise de yapmasından kaçınmamanız gereken şeyler vardır.

Binanızı mutlaka onarmalı ev içindeki tamiratları yaptırmalısınız siz ev sahiplerine birçok iş düşmektedir e tabi güzel kira fazla tadilat. Eviniz eskimeye yüz tutmasın. Eviniz bir toplu konutda ise yakıt parasını apartman giderlerini de ekleyerek kirayı yükseltebilirsiz. En klişe olanı ise yılbaşı zammıdır. Tabi bu zammı yapmadan önce kiracıya bunu en başında söylemeniz gerekiyor haliyle. İşte evin kira değerini artırmak bu kadar kolaydır.