Full Metal Jacket, 1987 yılı Amerika ve Birleşik Krallık ortak yapımı bir dram ve savaş filmidir. Askerlik olayına farklı bir açıdan yaklaşan film, barındırdığı yergiler nedeniyle tepki çekmiştir. Amerikan ordusunun kullandığı full metal jacket bullet isimli mermiden adını alan film, içeriği nedeniyle birçok ülkede sansüre kurban gitmiştir. 17 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, dünya çapında 60 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. Toplamda 15 ödüle aday gösterilen Full Metal Jacket bunlardan 7 tanesine layık görülmüştür.

Sinema tarihinin kült yapımları arasında yer alan Full Metal Jacket’ın yönetmen koltuğunda dünyaca ünlü yönetmen Stanley Kubrick oturmaktadır. Gustav Hasford’un The Short-Timers isimli romanından esinlenerek beyaz perdeye taşınan filmin uyarlama senaryosunu, filmin yönetmeni Stanley Kubrick, Michael Herr ve kitabın yazarı Gustav Hasford kaleme almıştır. Müzikleri Stanley Kubrick’in kızı Vivian Kubrick tarafından bestelenen filminn oyuncu kadrosunda Matthew Modine, Adam Baldwin, Vincent D’Onofrio, R. Lee Ermey, Dorian Harewood gibi isimler yer almaktadır. Filmin yapımcılığını da Jan Harlan ile birlikte Stanley Kubrick üstlenmiştir. 116 dakika uzunluğundaki Full Metal Jacket, Warner Bros. Stüdyoları’nda çekilerek dağıtıma sunulmuştur. Kubrick, kendine has tarzıyla askeri disiplinin kişiler üzerindeki etkilerini izleyiciye aktarmayı hedeflemiştir. Sinema tarihinde önemli bir yeri olan Full Metal Jacket, birçok listede üst sıralarda yer almaktadır.

Kubrick’in en önemli eserlerinden biri olarak nitelendirilen Full Metal Jacket, Vietnam Savaşı esnasında gerçekleşen olayları izleyiciye aktarıyor. Askeri disiplinin ve savaş ortamının çok iyi işlendiği filmde, askerlerin psikolojileri de mercek altına alınıyor. Filmde Joker lakaplı J. T. Davis’in gözünden Vietnam Savaşı’nde yaşadıkları anlatılıyor.