Özgün adı Raging Bull olan Kızgın Boğa, 1980 yılı Amerika yapımı bir biyografi ve dram filmidir. Filmde hayatı anlatılan ünlü boksör Jake LaMotta’nın yazdığı otobiyografiden beyaz perdeye uyarlanan film, birçok sinemaseverin favorileri arasında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınan Kızgın Boğa, Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı Son 100 Yılın En İyi 100 Filmi listesinde 4.sırada yer almaktadır.

Yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Martin Scorsese’in oturduğu filmin yapımcılığını Robert Chartoff ve Irwin Winkler üstlenmiştir. Senaryosunu Paul Schrader ve Mardik Martin’in kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Cathy Mariarty, Joe Pesci, Frank Vincent, Nicholas Colasanto, Theresa Saldana gibi isimler yer almaktadır. Siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşan Kızgın Boğa, Akademi Ödülleri’nde 8 dalda aday gösterilmiş En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kurgu olmak üzere 2 dalda Oscar’a layık görülmüştür. Robert De Niro, bu filmdeki performansıyla kariyerinin ikinci Oscar’ına ulaşmıştır. Toplamda 47 ödüle aday gösterilen film bunlardan 28 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Filmde, Kızgın Boğa lakaplı boksör Jake LaMotta’nın ringlerden barlara uzanan hayatı konu ediniliyor. Oldukça hırslı bir boksör olan Jake, en iyi olabilmek için kendine zarar verebilecek ölçüde çok çalışıyor. Fakat bu hırsı ona beklediği gibi bir kariyer yerine bambaşka bir hayat getiriyor. Sinema tarihinde önemli bir yeri olan Kızgın Boğa, bazı film otoritelerince en iyi biyografi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir.