Kösem Sultan Dönemi Dizi Oluyor

Eylül 2015’te ekranlara gelmesi planlanan Muhteşem Yüzyıl Kösem adlı dizi, kadınlar saltanatı döneminin son sultanı olan Kösem Sultan’ın hayatını izleyicilerin beğenisine sunacak.Tarihsel sıralama olarak incelendiğinde, geçtiğimiz yıllarda Türk halkını ekranlara kitleyen Muhteşem Yüzyıl’ın devamı niteliğinde olan dizide Kösem Sultan karakterini kimin oynayacağı uzun süredir tartışılıyor. Başrol oyuncusu konusunda gündeme gelen sorunlar sebebiyle dizinin yayınlanma tarihi sürekli ertelendi. Dizinin yapımcısı Timur Savcı, Kösem Sultan karakterini canlandırması için adı duyulmamış bir oyuncuyla anlaşmak istediyse de bu isteği karşılık bulamadı . Bensu Soral, Tuba Büyüküstün ve Sibel Kekilli gibi isimlerin de adının geçtiği Kösem Sultan karakteri için en yakın aday Beren Saat gibi duruyor. Kadroda bulunacağı kesinleşen pek çok ünlü oyuncunun yanı sıra en dikkat çekici isim Safiye Sultan rolünü canlandıracağı kesinleşen Hülya Avşar oldu.

Kösem Sultan Kimdir?

kosem sultan donemi dizi oluyorKösem Sultan, çoğu insan tarafından sadece adı bilinen bir sultan, hatta bazıları tarafından adı duyulmamış bir isim olsa da Osmanlı tarihinin en zeki kadını olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun özellikle duraklama dönemini inceleyecek olursanız Kösem Sultan’ın zekasının büyüklüğünü ve elde ettiği gücün boyutlarını görebilirsiniz.

Kadınlar saltanatı adı da verilen duraklama döneminin zirve ismiydi Kösem Sultan. Oğlu IV. Murad tahta geçtiğinde aynı zamanda Kösem Sultan’ın da dönemi başlamış oldu ve dolaylı yoldan da olsa hükümdarlığını torunu IV. Mehmet dönemine kadar sürdürdü. Tarihin dikkat çekici isimlerin biri olmasının en önemli sebepleri arasında kadınların o güne kadar yapamadığı pek çok konuda etkili olması gelmektedir. Örneğin divan toplantılarına kadınların katılması yasaktı fakat Kösem Sultan perde arkasından da olsa bu toplantılara katılıyordu. Torunu IV. Mehmet’in annesi ve kendi gelini olan Turhan Hatice Sultan tarafından 2 eylül 1651 tarihinde boğdurularak öldürülene kadar gücünü devletin her alanında korumuştur. Ölümü de tarihin ilk haremde işlenen sultan cinayeti olarak tarihe geçmiştir.

Sorry, comments are closed for this post