Osmanlı tarihinde Birçok kadın devlet yönetiminde etkili olmuştur. Bu şahıslardan bir tanesi de Kösem Sultan’dır. Kösem Sultan kimdir? Kösem Sultan, Yunanistan doğumludur ve asıl adı Anastasya’dır. Kösem, sürüler önünde önden giden anlamına gelmektedir. Kösem Sultan’da haremde hep ön planda olan, lafı geçilen, hamarat ve yetenekli birisi olduğu için, 1. Ahmet’in hasekisi olduktan sonra adı Kösem Sultan olarak tarihe geçmiştir. Dört oğlu ve iki kızı olan Kösem Sultan, sarayın başında boy gösteren en bilinen Sultanlardandır.

Yufka yürekli ve yardımsever bir kişiliğe sahiptir. Hapishanelere borç yüzünden düşenlerin yanına kılık değiştirip giderek, borçlarını kapatmıştır. Bunun dışında fakir fukaralara hep yardımlar yapmıştır. Hayratlar yaptırmış ve birçok hayır işlerinde bulunmuştur. Tüm bu iyi davranışların ve Salihalığın dışında bir kötülüğü vardır. O da gözünü iktidar hırsı bürümesidir.

Oğlu 4. Murat ve İbrahim zamanlarında, devlet işlerini yönetmeye başlamıştır. Devlet işleri düzeleceğine iyice kötüye gidince, tahtın başındaki oğlu 4. Murat, annesini yani Kösem Sultan’ı devlet işlerinden uzaklaştırma kararı almıştır. Gözü kara olan Sultan ise, oğlunun saraydan uzaklaşacağını düşünüp, yanında birçok bahane öne sürerek ilk önce oğlu Murat’ı öldürterek, oğlu İbrahim’in başa geçmesini sağlamıştır. Bu sayede kendisi de devlet işlerine bakmaya devam etmiştir. Kendi ölümü de yine, hırsları yüzünden kurduğu planların altında kalarak boğulmasıyla olmuştur. Kösem Sultan kimdir? Tarihe geçmiş en yardımsever ama iktidar hırsından yanan bir sultandır.