Bosna’dan saraya hediye olarak gelen Anasyasya, Müslüman olup 1. Ahmet’in hasekisi olduktan sonra adı Mahpeyker olarak değiştirilmiştir. Çeşitli meziyetleri, güzelliği ve yetenekliliğiyle de Kösem Sultan olarak tarihe adını kazımıştır. Murat, Süleyman, Kasım, İbrahim, Ayşe ve Fatma adlarında altı çocuk dünyaya getirmiştir. Eşi 1. Ahmet’in 27 yaşında vefat etmesiyle eski saraya sürülmüş ve 6 yıl sonra oğlu Murat’ın 11 yaşında tahta geçmesiyle Topkapı sarayına geri gelmiştir. İşte bu dönem Kösem Sultan’ın saltanatı süreceği dönemdir. En sonunda Kösem sultan ve Turhan Sultan meselesi yüzünden Kösem Sultan’ın hayatı sonlandırılmıştır.

Ganimetler içinde yüzen Kösem Sultan, fakirler ve yardıma muhtaç insanlar için birçok yardımda bulunmuş, bunların yanı sıra çeşme, cami, vakıf ve hayratlar yaptırmıştır. Oğlu dördüncü Murat tahttayken devlet işlerini üstlenmiş ve oğluyla yaşadığı fikir çatışmaları zamanla Murat’ın öldürülmesine kadar gitmiştir. Sırayla oğlu İbrahim ve İbrahim’in oğlu Mehmet tahta geçmiştir. Tahta geçen oğulları ve torunları küçük yaşta olduğu için devlet meseleleriyle Kösem sultan alakadar olmuştur. Fakat bu durum Devlet’in zarar görüp çökmesine kadar yaklaşmıştır.

Torunu Mehmet tahttayken de devlet işlerini elinde tutmaya çalışan, iktidar hırsından yanan Kösem Sultan, bu sefer de Mehmet’in validesi Hatice Turhan sultan ile münakaşaya girmiştir. Mehmet’i öldürme kararı alan Kösem Sultan’ın planını öğrenen Turhan sultan ise Kösem Sultan’ı öldürtmüştür. Kösem Sultan ve Turhan Sultan çatışması, Kösem Sultan’ın kanlı devrini kapamıştır.