Kösem Sultan’ın Hayatı Dizi Oluyor

Türk toplumunun yakın tarihine ışık tutarak insanları ekran başına kitleyen Muhteşem Yüzyıl’dan sonra dizinin yapımcıları Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi ile yine ekranlara dönüyor. Kösem Sultan’ın hayatının ve döneminin anlatılacağı dizi, Muhteşem Yüzyıl’a göre kıyaslandığında daha ileri bir tarihi anlatacak. Osmanlı İmparatorluğu’nun duraklama dönemine denk gelen Kösem Sultan Dönemi, aynı zamanda kadınlar saltanatı olarak da bilinen zamanın son demleridir. Tarihin gördüğü en zeki ve güç hırsıyla dolu olan Kösem Sultan’ın hayatını izledikçe zaman zaman imrenecek ve takdir dolu düşüncelerinize engel olamayacaksınız.

Kösem Sultan Kimdir?

1590 yılında Anastasya adıyla dünyaya geldikten sonra 14 yaşında Osmanlı Sarayı’na gönderilen Kösem Sultan, I. Ahmed’in hasekileri arasında yerini aldığında sadece 15 yaşındaydı. Zekasını etkili bir şekilde kullanarak güç sahibi olan bu kadın, oğlu IV. Murad tahta geçtiğinde dolaylı yoldan da olsa devleti yönetmeye başladı. Kadınların o zamana kadar yapamadığı pek çok konuda söz sahibi oldu. Örneğin, divan toplantılarına kadınların katılması yasakken perde arkasından da olsa tüm toplantıları dinledi, gerektiğinde dış ilişkilerde bireysel olarak görev aldı. Dönemin İngiltere kraliçesiyle karşılıklı görüşmeler ve hediyeleşmeler gerçekleştirdi. Tüm bunları oğullarının ve torunlarının hükümdarlık dönemlerinde etkili bir şekilde yaptı. Torunu IV. Mehmet döneminde kendi gelini tarafından haremde boğularak öldürtüldüğünde 61 yaşındaydı ve ölümü, kadınlar saltanatı adı verilen dönemin kapanarak Köprülü sadrazamları dönemini başlattı. Ölümü aynı zamanda haremde işlenen ilk sultan cinayeti olarak da kayıtlara geçti.

Kösem Sultan’ı Kim Canlandıracak?

Kösem Sultan’ı kimin oynayacağı konusunda özellikle sosyal medyada her geçen gün çeşitli duyumlar dolaşsa da yapımcı Timur Savcı’nın bilinmeyen bir oyuncu ile anlaşma isteği sonuç bulamamış gibi görünüyor ve B planı olarak bahsettikleri Beren Saat ile anlaşma yapılmış durumda. Henüz resmi bir açıklama olmasa da eylülde ekranlara gelmesi beklenen dizinin başrol oyuncusu Beren Saat olacak gibi. Dizinin dikkat çekici bir diğer ismi ise Safiye Sultan rolünde izleyeceğimiz Hülya Avşar.

Dizinin en son yayınlanan tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz. Tanıtım filminde Beren Saat yer almasa da Hülya Avşar ve dizi ile anılan diğer oyuncular tanıtım filminde gözükmektedir.

 

Sorry, comments are closed for this post