Mahpeyker Kösem valide Sultan, çok uzun yıllar boyunca devlet başında kalmış bir sultandır. Kösem Sultan’ın hayatı Yunanistan’da başlamıştır. Yunanistan doğumlu Anastasya ismindeki Kösem Sultan, büyüdüğü yıllarda saraya getirtilmiştir. Zamanla sarayda gayet kabiliyetli ve azimli bir hatun olduğu göstermiş ve Kösem unvanına layık görülmüştür. Çok fazla zaman geçmeden 1. Ahmet’in hasekisi olmuştur. 1. Ahmet’ten 6 çocuk dünyaya getirmiştir. Murat, İbrahim, Kasım ve Süleyman adında 4 oğlu, Ayşe ve Fatma adında da 2 kızı olmuştur.

Kösem Sultan’ın oğulları Kasım ve Süleyman, diğer oğlu Murat tarafından katlettirilmiştir. Kendi gibi hırslı olan oğlu Murat’ın diğer oğlu İbrahim’i öldürmemesi için, İbrahim’in iktidarı yönetemeyecek kadar aciz olduğunu söyleyerek vazgeçirmiştir. Bu olaylar babasının ölümünden sonra taht olaylarının durulmasıyla ve Murat’ın tahta geçmesiyle yaşanmaya başlanmıştır. 11 yaşında tahta geçen Murat’ın arkasından gizlice devlet işlerini yöneten Kösem Sultan ise saltanat yıllarına bu dönemde başlamıştır.

Kösem Sultan’ın hayatı bir yanda yardımseverlikle doluyken, diğer yanda da hırsı yüzünde dökülen kan izleriyle doludur. Kösem Sultan, tarihte, iktidar hırsı yüzünden oğullarının ve torunlarının canlarının alınmasına sebep olmuştur. Tüm bu yaptığı planlar ve para hırsı yüzünden, kendisi de planları ortaya çıkınca boğularak öldürülmüştür. Hâlbuki bunların dışında, pek çok fakire yardım etmekte ve düşkünleri zorluktan çıkarmaktadır. Ne yazık ki para hırsı bunların bile önüne geçip, kara bir devrin yaşanmasına sebep olmuştur.