Özellikle son on yıldaki ivmesiyle uzman jeologların alarma basmasına neden olan küresel ısınmanın önüne geçilemiyor. NASA tarafından yürütülen son araştırmanın sonuçlarına göre, yılda 130 milyar ton buzul eriyerek deniz ve okyanuslara karışıyor. Küresel ısınma, bugünkü verilerden yola çıkılarak yapılan tahminlere göre, önümüzdeki yüz yıl içerisinde deniz seviyesini üç metre yükselterek New York’un sel baskınlarıyla karşılaşmasına, hatta şehrin bazı bölgelerinin tamamen sular altında kalmasına sebep olacak.

Küresel bir sorun olan ve kolektif bilinç eşliğinde ülkeler arasındaki ittifakı zorunlu kılan bu tehdit, önlem alınmazsa hali hazırda kullanılan dünya haritasını bile değiştirebilecek. Tekrar çizilmesi ön görülen ve su seviyesine yakın konumda olan kara parçalarının sınırları, küresel ısınmanın artış hızının düşürülmemesi halinde tekrar hesaplanılıp çizimi yapılacak.

Küresel ısınmada katkısı olan bir çok farklı element olsa da, içlerinde en çok paya sahip olan insan eliyle yapılanlardan oluşuyor. Bu sebeple, doğanın kendi döngüsü içindeki eğilimleri değiştirmeye çalışmaktan ziyade, insanların bu konuda bilinçlendirilmesi ve farkındalık yaratılması hedefleniyor.