Günümüzde perakendeciliğin öneminin giderek arttığını söylemek mümkün. Televizyonda izlediğimiz reklamlar, otobüs duraklarında veya caddelerdeki billboardlar, afişler, reklamlar derken insanlar boş vakitlerinde mağazalara akın ediyorlar. Duruma mağazalar açısından baktığımızda da, “gelen müşteriyi nasıl eli boş göndermeyiz?” sorusuna en iyi cevabı verebilmek için firmalar adeta yarış halinde. Bu yarışlardan biri de Mağaza Dekorasyonunda Ürünlerin Aydınlatılması yönünde.

magaza-dekorasyonunda-urunlerin-aydinlatilmasi

 Aydınlatmada İki Genel Kanı

Ürünlerin ışık yardımıyla daha şık görünmesini, albenisini artırmak için çeşitli fikirler mevcut. Örneğin, bir mağazaya girdiniz. Girdiğiniz andan itibaren güçlü spot ışıklar gözünüzü alıyor ve nereye gideceğinizi şaşırıyorsunuz. Bu tabi ki istenmeyen bir durum. İşte bu noktada önerilen fikir, ortamın genel aydınlığını normal seviyede tutmak, güçlü ışıkları ürünlere yönlendirmek. Ürününüz ne kadar aydınlık görünürse o kadar alıcısı olur.

İkinci bir fikir de ışıkların rengi hakkında. Mesela bir klasik ayakkabı mağazasına girdiniz. Genelde kahverengi ve siyah tonlarında olan ayakkabıların bulunduğu bölgeye, duvara ya da raflara alakasız led ışıklar yerleştirilmiş yanıp yanıp sönüyor. Kaliteli bir yerde olduğunuzu hissetmeyeceğiniz kesin. Burada da yapılması gereken şey, duvarda veya rafta koyu, hareketsiz, soft ışıklar tercih edin ama tavandan ürünlere yansıyan spotlar mutlaka güçlü ve aydınlık olmalı, ürünleri patlatmalıdır.

Kıyafet mağazalarında, spor mağazalarında genellikle tercih edilen ışıklar sarı-spot ışıklardır. Duvar ve zemin daha hareketsizdir çünkü ürünler gölgelenmek istenmez. Mağaza genel aydınlatması müşterileri engellemeyecek derecede bir miktar kısık kalabilir. Ürün aydınlatmalarını ise mümkün olduğunca güçlü kullanmakta yarar var çünkü müşteriyi ürünün hemen yanı başında rahat ettirmek çok önemli.

Mağaza dekorasyonunda ürünlerin aydınlatılması mağazanın ve ürünlerin nasıl algılandığını belirleyici etmenlerden biridir. Asla ama asla ürün renklerinde aydınlatmaları tercih etmeyin, bırakın genel aydınlatma durağan kalsın, yeter ki ürünler satılsın. Işıklar ürünlere açılsın…