Mağaza dekorasyonunda kullanılacak renkler, mağazada bulunan ürünlere göre çeşitlilik gösterir. Bu noktada en önemli husus, ürünlerinizi ön plana çıkaracak renkler kullanmaktır. Satışa sunduğunuz ürünleri perdeleyerek ya da aşırı dikkat çekerek alış-veriş yapan kişinin konsantrasyonunu bozacak renkler tercih edilmemelidir.

Beyaz zemin üzerine beyaz tavan ve beyaz tavan üzerine dekoratif siyah ya da ahşap tavan köpükleri, arka plan kontrastı için idealdir. Mağaza içerisindeki raflarda yine, ürünleriniz ile uyumluluk gösterecek şekilde renk seçimi yapılmalıdır. Örneğin; Metal türü ürünler satılıyorsa rafların şeffaf ya da siyah olması ürünlerinizi dikkat çekici kılar. Bunların dışında duvar kâğıtlarında kullanılacak renklerde hanenize artı puan olarak geri döner.

magaza-ici-dekorasyonunda-kullanilacak-renkler

Örneğin bir mobilya mağazasında satışa sunulan mobilyaların renkleri modaya göre sezondan sezona değişecektir. Hem işletmenizi diri olarak göstermek hem de müşterilerinizi memnun etmek istiyorsanız eğer; mağaza içi dekorasyonunuzda değiştirilebilir duvar kâğıtları kullanabilirsiniz.

Mesela; o sezonun ürünlerinde lila, bej, kapalı ton sarı gibi yumuşak renkli ürünler kullanılıyorsa duvar kâğıtlarınız bu renklere zıt değil bu renklerle uyumlu yumuşak renkler olmalıdır. Örneğin; pembe, şampanya sarısı, mat gri ve lavanta tonlarını duvar kâğıtlarınızda kullanabilir isterseniz işin içine fazla renk katmadan iki, en fazla üç renkle kombinleyebilirsiniz.

Mağaza dekorasyonunda, mağazanın size has olan bölümleri, örneğin; mağaza mutfağı kapısı, Üst kat merdivenleri, büro masanız gibi kısımlar dikkat çekmeyecek şekilde renklendirilmeli, arka planda bırakılmalıdır, çünkü eğer konsept bir mağaza değilseniz bu kısımların bir önemi yoktur.

Bu yüzden, buralarda kullanılacak renkler için: kahverengi, kestane rengi, tarçın, orta şarap ve barut rengi gibi, ışığı yansıtmayan ve aynı zamanda da dekorasyonun içine gömülen renklerin tercih edilmesinde fayda vardır. Son olarak; mağazanızın dış cephesinde kullandığınız renkler, en az Mağazanızın İç Dekorasyonunda Kullandığınız Renkler kadar önemlidir. Bu renkleri logonuzu oluşturduğunuz renklere göre seçmeniz sizi, müşteriye işine odaklı ve prezantabl bir görünüş sunar.