Ortalama her dört kadından birinde ortaya çıkan miyomlar kadın pelvisinde oluşan, kansere yol açmayan iyi huylu tümörlerdir. Miyomlar yaşamı etkilemeyecek kadar küçük kalabildikleri gibi, sayıca çoğalabilir ve büyüyebilirler.

Miyomlar Neden Oluşur?

Miyom neden oluşur sorusunun yanıtı henüz tam olarak saptanabilmiş değildir. Miyomların kadınlarda üreme çağında ortaya çıkması östrojen hormonunun büyümede etkili olduğunu düşündürmektedir. Miyomlar östrojen hormonu salgılanmaya başlamadan üremezler, östrojen hormonu salgılandığında büyüme hızları artar ve menopoz gibi bu hormonun vücutta azalmaya başladığı dönemlerde küçülürler.

Bununla birlikte miyomların oluşumunda genetik yatkınlık ihtimali de göz önünde bulundurulur. Aile bireylerinde Miyom Neden Oluşurmiyom görülen kadınlarda miyom oluşma ihtimali daha fazladır. Günlük tüketimde kullanılan kozmetik ürünleri, diş macunu, ilaçlar, hazır gıdalar gibi pek çok ürünün östrojen yüklenmesine sebep olduğu ihtimali üzerinde de durulmaktadır. Sebze ve meyveden bol beslenme biçimi ise miyom oluşumu ihtimalini düşürür. Aşırı stres gibi hormon dengelerini bozan durumlar da miyom oluşumunu tetikleyebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Bazı miyomlar herhangi bir şikayete neden olmazken, en sık görülen şikayet ise düzensiz ve ağrılı kanamalardır. Daha uzun ve ağrılı süren adet dönemleri, kramplar, kanamaya bağlı kansızlık, kansızlığa bağlı halsizlik, kısırlık, düşük yapma, karında veya belde ağrı, idrara daha sık çıkma, ağrılı idrar, cinsel ilişki sırasında ağrı diğer belirtilerdir.

Tedavi Biçimleri

Miyomların ultrason ve jinekolojik muayene ile tanısı konur. Bazı durumlarda magnetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi ileri derece tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Menopoz dönemine yaklaşmış kadınlarda, küçük boyutlu ve belirtilere yol açmayan miyomlarda tedavi uygulanmaz. Diğer durumlarda ise hormon tedavisi ya da cerrahi tedavi biçimleri denenir. Miyomu bulunan ya da geçmişinde miyom tedavisi gören kadınların düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.