Orijinal adı Mr. Smith Goes to Washington olan Mr. Smith Washington’a Gidiyor, 1939 yılı Amerikan yapımı bir dram filmidir. Siyah-beyaz formatında izleyiciyle buluşan film, toplamda 14 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 5 tanesine layık görülmüştür. Sinema tarihinin kült yapımları arasında yer alan Mr. Smit Washington’a Gidiyor, Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Yönetmen koltuğunda usta yönetmen Frank Capra’nın oturduğu filmin müziklerini Dimitri Tiomkin bestelemiştir. Hikayesi Lewis R. Foster’a ait olan filmin senaryosunu Sidney Buchman kaleme almıştır. Yapımcılığını da yönetmeni Frank Capra’nın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda güçlü isimler yer almaktadır. Başrollerinde Jean Arthur ve James Stewart’ın yer aldığı filmde, ikiliye Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H. B. Warner gibi isimler eşlik etmektedir. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen Mr. Smith Washington’a Gidiyor, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen de dahil olmak üzere toplam 11 dalda ödüle aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’na layık görülmüştür. 1 buçuk milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, 9 milyon dolar gibi bir hasılat elde etmiştir.

Filmde Washington’da bir senatörün ölmesi sonucunda onun yerine geçen bir adamın yaşadıkları anlatılmaktadır. Mr. Smith, dürüst ve idealleri olan bir adamdır. Ahlaki açıdan ideal bir insan olan Mr. Smith’e yeni girdiği ortamdaki entrikalar ve çevresindeki insanlar oldukça yabancı gelmektedir. Mr. Smith Washington’a Gidiyor, politik bir komedi filmi olarak da nitelendirilebilir.