Osmanlı döneminde bir kadının alabileceği en üst seviyedeki ünvanlar haseki sultan ve valide sultandır. Haseki sultan padişahın çocuğunu doğuran ve genellikle erkek bebek dünyaya getiren kadınlara denirken, oğlu padişahtan sonra tahta geçen kadınlara da valide sultan denilmekteydi. Haseki ve valide sultan ünvanlarının Kanuni Sultan Süleyman döneminden önce pek bir önemi yokken Kanuni döneminde ve sonrasında en kıdemli haseki sultana nikah kıyılmaya başlanması ve valide sultanın da padişahtan sonra gelen en yetkili kişi olarak görülmesi kadınlar saltanatını başlatmıştır. Kösem Sultan, Hürrem Sultan, Nurbanu Sultan ve Safiye Sultan gibi cariyelikten gelerek bu ünvanları zekalarının gücüyle almış kadınlar aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin tarihine de yön vermiştir.

Geçtiğimiz yıllarda Muhteşem Yüzyıl adıyla izleyicinin beğenisine sunulan ve tüm Türkiye’yi etkisi altına alan dizi ise Türk toplumunun Osmanlı tarihine ilgi duymasını sağlamıştır. Dizide Osmanlı Devleti’nin yükselme döneminin en ünlü padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ve tarihe adını zekasıyla yazdırmış kadınlardan biri olan eşi Hürrem Sultan’ın hayatı anlatılmaktaydı. Yine teması aynı olan fakat Osmanlı tarihinde adı geçen tüm kadınlardan daha büyük bir güç elde ederek yıllarca ülkeyi yöneten bir kadın yani Kösem Sultan’ın hikayesi anlatılacak.

Kösem Sultan adıyla izleyicinin beğenisine sunulacak olan dizinin başrol oyuncusunun seçimi konusunda pek çok sıkıntı yaşandı ve bu sebeple ekranlara geliş tarihi sürekli ertelendi. Beren Saat, Tuba Büyüküstün ve Hazal Kaya arasında seçim yapmak ve anlaşmaya varmak konusunda sorunlar yaşayan dizi ekibinin yaptığı son açıklamaya göre Kösem Sultan karakterini Beren Saat canlandıracak ve dizi eylül 2015 tarihinde ekranlarda boy göstermeye başlayacak. Dizinin yayınlaşmış olan yaklaşık bir dakikalık fragmanında ise Kösem Sultan’ın 14 yaşındaki hali gösterildiği için başrol oyuncusu konusunda bu kadar esnek davranılabilinmiştir. Fragmandaki Kösem Sultan’ın genç kız halini Güneş Nezihe Şensoy oynamaktadır. Netlik kazanmamış olsa da alınan duyumlara göre Safiye Sultan rolünü de Hülya Avşar canlandıracak.

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizinin ilk tanıtım filmi de bu hafta içinde Star Tv’de yayınlandı. Dizinin tanıtım filmini yazımızın devamında izleyebilirsiniz.