Oturma odası yaşam alanı içerisinde belki de en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Bu nedenle oturma odalarını dekore ederken daha özenli olmalı ve sizi yormayacak bir yaşam alanı oluşturmalısınız. Oturma odası dekorasyon fikirleri ile size özel yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

 Oturma Odası Koltukları Nasıl Olmalı?

Oturma odasından kullanılacak koltuk seçimini yaparken öncelikle odanızın şeklini göze almalısınız. Eğer dikdörtgen Oturma Odası Dekorasyon Fikirleribir odayı oturma odası olarak kullanacaksanız köşe koltuk tercih edebilirsiniz. Böylece alanınızı daraltmayacak ve ihtiyacınız olan başka eşyalara ya da dekoratif eşyalara alan yaratmış olacaksınız.

Köşe koltuğun yanı sıra küçük oturma grupları da sizin için yararlı olabilir. Örneğin bir tane üçlü koltuk, bir adet berjer koltuk ve bir adet ikili koltuktan oluşan bir oturma grubu ile misafilerinizi daha konforlu ağırlayabilirsiniz.

 Oturma Odasında Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Oturma odasında eşya yerleşimi yaparken de yine odanızın şekli önemlidir. Koltuklarınızı doğru alana konumlandırdıktan sonra tv ünitesi yerleşimini koltukların tam karşısına denk gelecek şekilde yapabilirsiniz. Ancak mesafesi önemlidir. Televizyon izlerken koltuklarınızla mesafesi çok yakın olmamalıdır.

Ayrıca oturma odasında kullanacağınız eşya yoğunluğu fazla olmamalıdır. Bu nedenle çok amaçlı eşyalar tercih etmelisiniz. Mesela kitaplık ile tv ünitesi için ayrı ayrı yer işgal etmek yerine kitaplık olarak da kullanabileceğiniz tv ünitelerini tercih edebilirsiniz.

 Oturma Odası Aksesuar Seçimi

Oturma odası için çok yoğun aksesuar kullanmamalısınız. Küçük aksesuarları tv ünitesine konumlandırabilirsiniz. Halı seçiminizi, koltuklarınızın rengine göre kombinleyebilir ve perde seçiminde hakim olan renklere uygun tercihler yapabilirsiniz. Avize ve lambader tercihlerinizde de yine oturma odanızın büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Eğer küçük ve tavanı alçak bir oturma odanız var ise ışığı yukarı doğru veren bir ışıklandırma tercih etmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız lambader mutlaka oturma alanınızın hemen yanında olmalıdır. Karşınızda kalan ışıklandırma gözünüzü yorabilir.