Orijinal adı Toy Story olan Oyuncak Hikayesi, 1995 yılı Amerikan yapımı animasyon türünde bir macera ve komedi filmidir. Yayınlandığı dönem ses getirmeyi başaran film, toplam 35 ödüle aday gösterilmiş ve bunlardan 19 tanesine layık görülmüştür. 30 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, 2004 yılına kadar yapılan yeniden gösterimlerle birlikte dünya çapında 361 milyon dolarlık bir gelir elde etmiştir. Oyuncak Hikayesi, 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne kaldırılarak koruma altına alınmıştır.

Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan Oyuncak Hikayesi’nin yönetmen koltuğunda John Lasseter oturmaktadır. Özgün hikayesi John Lasseter, Pete Docter, Andrew Stanton ve Joe Ranft tarafından yazılan filmin senaryosunu Joss Whedon, Andrew Stanton, Joel Cohen ve Alev Sokolow kaleme almıştır. Yapımcılığını Bonnie Arnold ve Ralph Guggenheim’ın üstlendiği filmin müzikleri Randy Newman imzası taşımaktadır. Animasyon türündeki Oyuncak Hikayesi’nin karakterleri ise Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles, Jim Varney, Wallace Shawn, John Ratzenberger, Annie Potts tarafından seslendirilmiştir. Üç filmden oluşan bir serinin ilk filmi olan Oyuncak Hikayesi, Akademi Ödülleri’nde En İyi Senaryo, En İyi Orijinal Şarkı ve En İyi Müzik olmak üzere 3 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ancak ödül kazanamamıştır. Sinema tarihinde önemli bir yer edinen Oyuncak Hikayesi, animasyon türünün gişe sinemasındaki öncüleri arasında yer almaktadır.

Adından da anlaşıldığı gibi oyuncakların kendi aralarında yaşadıklarını anlatan bir fantastik film olan Oyuncak Hikayesi, oldukça eğlenceli bir yapıt olarak dikkat çekmektedir. Filmde, Buzz isminde yeni bir oyuncak Andy’e hediye edilir. Bir anda Andy’nin gözde oyuncağı haline gelen Buzz, Andy’nin eski gözdesi Woody’nin papucunun dama atılmasına neden olur. Bir kaza sonucu pencereden düşen Buzz’ı oyuncaklar, Woody’nin aşağıya attığını düşünür. Bunun üzerine Woody de Buzz’ın peşinden giderek onu geri getirme kararı alır ve iki oyuncak büyük maceralara atılır.