Sosyal medya hesaplarında kişiler kendi arkadaşlarını arkadaş olarak ekleyebilir, kendi aralarında sohbet edebilirler. Çeşitli sosyal medya hesaplarında birbirinize fotoğraf, ses kaydı hatta görüntülü konuşabilirsiniz. Sosyal medyada sohbetler kişiye özel bir şekilde gerçekleşir. Kişiler kendi aralarında konuştuğu mesajları kendisinden başka kimse göremez.

 Bunu yaparken neye dikkat etmemiz gerekir?

Kişiler, bilgilerini herkese açık tutmak yerine sadece kendisine ya da arkadaşlarına özelSosyal Medya Hesaplarında Sohbet Edilir Mi ?

tutmalıdır. Güvenlik konusunda mutlaka şifrelerini güçlü kelimelerden oluşan karakterlerle doldurmalıdır. Bu husus size artı kazandıracaktır. Sosyal medyada aynı zamanda sahte hesap açıp arkadaşınız yerine koyan insanlar da olabilir. Bu noktada size düşen dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu olayı arkadaşınıza sorarak ya da kişiyi engelleyerek kurtulabilirsiniz.

 Sosyal medya hesaplarında ne gibi özellikler bulunur?

Sosyal medya araçlarında kişiye fotoğraf göndermekten tutun, onunla birebir görüşme imkanı da bulabilirsiniz. Bunu yaparken tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanırsınız. Sadece bir Wifi ağına bağlı olmak ya da veri paketini açık tutmanız yeterli olacaktır. Diğer bir noktada kendinize ait anıları paylaşabilir, video haline dönüştürebilirsiniz. Hatta para bile kazanabilirsiniz. Tabi bu noktada her sosyal medyaya atılan fotoğrafa veya videonun içeriğine dikkat etmek gerekir.

 Sosyal medya dezavantajları nelerdir?

Sosyal medyada avantajlar olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur. Mesela sizin adınıza sahte(fake) hesap oluşturulup sizin üzerinizden prim yapılabilir ya da sizi kötüleyebilirler. Bu noktada kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız önerilir. Tanımadığınız kişileri kabul ederken bir kez daha düşünün. Bu noktada insanlar sizleri dolandırıyor olabilir. Bu yüzden güvenlik noktanızı tekrar gözden geçirmekte fayda var. Ayrıca size gönderilen bilmediğiniz link adreslerini tıklamamakta fayda var. Bunlar çeşitli bir virüs olabilir. Bu virüsler sizi dolandırmakla kalmaz, kullandığınız bilgisayara da büyük zararlar verebilir.