Son yıllarda sık sık gündeme gelen telefon dolandırıcılığı hadiselerinden biri bu defa dolandırıcı için oldukça trajik bir biçimde sonuçlandı. Adana’nın Karataş ilçesinde meydana gelen olayda 45 yaşındaki ev hanımı Cansel Canbolat’ı dolandırmak isteyen 30 yaşındaki Ramazan D. hem polise yakayı ele verdi hem de mahalle sakinleri tarafından fena halde dövüldü.

Olay şu şekilde cereyan etti; mağdur Cansel Canbolat şüpheli Ramazan D. tarafından telefonla arandı. Kendisini polis olarak tanıtan Ramazan D. Cansel Canbolat’a kimlik bilgilerinin terör örgütü tarafından kullanıldığını ve soruşturmayla alakalı nakit ödeme yapması gerektiğini söyledi. Ardından ise mağdurun maddi durumuna dair bilgi edinmeye çalıştı. İlk anda paniğe kapılan Canbolat elinde oğlunun düğünü için biriktirdiği 15 bin lira nakit parası ve 4 adet bileziği olduğunu telefondaki kişiye söyledi. Bu sırada şüpheli Ramazan D. daha sonra arayacağını söylerek telefonu kapattı. İlk anın şokunu atlattıktan sonra dolandırılmak istendiğini farkeden Cansel Canbolat durumu hemen ilçe emniyet müdürlüğüne iletti.

Şüpheliyi yakalamak için bir plan hazırlayan polis ekipleri kadından telefonla arayan kişiye randevu vermesini, siyah bir poşet içerisine gazete kağıtları koymasını ve istenen yerde şüpheliyle buluşmasını istedi. Gerekli tedbirleri alan polis ekipleri buluşma noktasına yakın yerlerde gizlenerek şüpheliyi beklemeye başladı. Bu sırada elinde poşetle bekleyen kadının yanına gelen Ramazan D. Cansel Canbolat’tan elindeki poşeti istediği anda sivil görünümlü polisler tarafından kıskıvrak yakalandı.

Bu esnada çevrede toplanan mahalle sakinleri ise şüpheli Ramazan D.’yi linç etmek istedi. Polis ekiplerinin engelleme çabalarına rağmen Ramazan D.’ye saldıran halk sakinleştirilemeyince, şüpheli polisler tarafından yakındaki bir okul binasına götürülerek linçten kurtarıldı. Aynı zamanda Ramazan D.’nin suç ortağı olduğu iddia edilen ve bir araç içerisinde ilçe çıkışında bekleyen İbrahim K. da gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürüldü. Nöbetçi mahkemeye çıkartılan iki şüpheli ifadeleri alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.