Teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle birlikte sağlık sektöründe de birçok gelişme oluyor. Bu gelişmelerden biri de birkaç senedir ülkemizde oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanan yüz nakli tedavisi. Bu yöntem birçok kişinin hayatını değiştirirken birçok kişiye de umut ışığı olmuştu. Fakat Gaziantep’te yaşayan Asiye Engiz’e uygulanan tedavi yüz naklinden daha tehlikesiz ve sorunsuz. Dünyada ilk olan ve yüz naklinin önüne geçeceği düşünülen yöntem, birçok kişiye umut ışığı oldu. Nakil yönteminden farklı olarak bu yöntemde tamamen kişinin kendi dokuları kullanılıyor.

Küçük yaşta yüzü tamamen yanan ve bu nedenle eğitim alamayan Asiye Engiz, görüntüsü nedeniyle günlerinin çoğunu da evde geçirdi. Sosyal hayattan uzak kalan ve bu nedenle de evlenmeyen Asiye Engiz 41 yaşında ameliyat olamaya karar verdi ve 2 yıl önce Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na başvurdu.

Yüzündeki hasar nedeniyle kendisine yüz naklinden daha ileri düzeyde bir tedavi uygulanması gerekiyordu. Bu nedenle kendisine daha önce denenmemiş olan bu yöntem uygulandı. Yüz dokusuna uygunluğu nedeniyle boyun bölgesinin dokuları kullanıldı. Art arda yapılan ameliyatlar neticesinde Asiye Engiz yeni yüzüne kavuştu.