Ürün Doğrulama ve Takip sistemi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın işleme koyduğu, Sahte ve tağşişe uğramış ürünlerin satışını engellemeye yönelik yenilikçi bir sistemdir. Özellikle sahtesinin üretimi çok yapılan, çay, bal, bebek maması ve besin takviyesi gibi ürünlerin üretiminde kullanılacak sistem sayesinde ürünler karekodlar ile kimliklendirilecek kimliklerine ait üretim bilgileri bakanlığın sistemine aktarılacak. Tüketiciler ürünü aldıklarında ürünlerin etiketlerinde bulunan seri numarayı www.udts.com adresindeki ürün sorgulama sayfasına girecek ve daha önce karekodlar aracılığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sistemine aktarılan ürüne ait tüm bilgilere ulaşabilecekler ve ürünün sahte olup olmadığını öğrenebilecekler.

BOER Bilişim yazılım ekibinin deneyimi ve OT/VT devi markalarından oluşturulan ürün doğrulama ve takip sistemi çözümü kullanarak, üretilen ürünlerin seri olarak üretim bildirimini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na kolaylıkla yapmak mümkündür.

Daha önce benzeri takip sistemi projelerini ilaç sektöründe uygulayıp başarısını defalarca kanıtlayan BOER Bilişim yeni gelen gıda ürünleri takibi konusundaki projeleri ile de adından söz ettirmeye başlamıştır. Özellikle yakın zamanda büyük bal üreticilerine sağlamış olduğu ürün takip sistemleri başarı ile faaliyet göstermeye başlamıştır.

Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi şu şekilde işler: inkjet teknolojisine sahip yazıcılar ürünlerin üzerine karekodları basar. Karekodların basılmış olduğu ilaçlar bant üzerinde hızlı karekodları okuyabilen sensörlü Barkod Okuyucular tarafından okunur. Okunan veriler otomatik olarak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderilir. İşlem sırasında okunamayan ürünler ayrılarak tekrar okunma sırasına eklenir. Endüstriyel Toshiba Yazıcılar ürün kutularının üzerine yapıştırılmak üzere her türlü etiketlerin basılmasına olanak sağlar. El terminalleri ile ürünlerin sevk işlemleri çok daha hızlı ve kontrollü gerçekleşir ve satış bildirimlerinin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ulaşması en kısa yoldan sağlanmış olur.