Orijinal adı Scarface olan Yaralı Yüz, 1983 yılı Amerikan yapımı bir suç ve dram filmidir. 1932 yılında çekilen aynı isimli filmin yeniden çekimi niteliğindeki Yaralı Yüz, sinema tarihinde önemli bir yer edinmektedir. 25 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 65 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır. Ödül anlamında beklediğini bulamayan film, toplam 6 ödüle aday gösterilmiş ancak hiçbirini kazanamamıştır.

Sinema tarihinin kült yapımlarından olan Yaralı Yüz’ün yönetmen koltuğunda Brian De Palma oturmaktadır. Armitahe Trail’in 1929 yılında yazdığı Scarface isimli romandan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan filmin senaryosunu Oliver Stone kaleme almıştır. Başrolde yer alan Al Pacino’ya filmde Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, F. Murray Abraham, Paul Shenar gibi isimler eşlik etmiştir. Yapımcılığını Martin Bregman’ın üstlendiği filmin müzikleri ise Giorgio Moroder imzası taşımaktadır. 170 dakika uzunluğundaki Yaralı Yüz, birçok aforizma ve bol miktarda şiddet içermektedir.

Filmde Küba asıllı gangster Tony Montana’nın hayatı izleyiciye aktarılmaktadır. Yaralı Yüz lakaplı Tony Montana, Fidel Castro tarafından Küba’dan kovulan muhalifler ve gangsterlerle birlikte Amerika’ya gelmiş Kübalı bir gençtir. Amerika’da kısa sürede suç dünyasının içine giren Montana, hırsı sayesinde bu alanda hızla büyür ve yer altı dünyasının en güçlü aktörlerinden biri haline gelir.