Orijinal adı Star Wars Episode VI: Return of the Jedi olan Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü, 1983 yılı Amerika yapımı fantastik bir bilim kurgu filmidir. Yıldız Savaşları serisinin yayınlanan 3. bölümü olan film, hikayenin kronolojik sıralamasına göre serinin son filmidir. George Lucas’ın Yıldız Savaşları serisi ile yarattığı fantastik dünya, büyük yığınlar tarafından kabul görmüş ve oldukça popüler bir hal almıştır. 134 dakika uzunluğundaki serinin yayınlanan 3. Filmi yayınlandığı dönem büyük ses getirmiş ve aday olduğu 30 ödülün 12 tanesine layık görülmüştür.

George Lucas’ın koordinatörlüğünde yürütülen filmin yapımcılığını Howard Kazanjian üstlenmiştir. Yönetmen koltuğunda Richard Marquand’ın oturduğu Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü filminin müzikleri John Williams imzası taşımaktadır. Senaryosunu projenin yürütücüsü ve hikayenin yaratıcısı konumundaki George Lucas ile Lawrence Kasdan’ın yazdığı film renkli formatta izleyiciyle buluşmuştur. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, David Prowse gibi isimler yer almaktadır. Akademi Ödülleri’nde 5 dalda Oscar’a aday gösterilen film, En İyi Görsel Efekt Oscarı’na layık görülmüştür. 32 buçuk milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, 1997 yılına kadar yapılan yeniden gösterimlerle birlikte dünya çapında 475 milyon dolarlık bir hasılata imza atmıştır. Çoğu sinemaseverin hayranlıkla karşıladığı filmin kendine özgü bir de hayran kitlesi vardır. Genel olarak oldukça sürükleyici bir yapım olan Yıldız Savaşları serisi, aksiyonu bol bir macera olarak nitelendirilebilir.

Serinin son filmi olan Yıldız Savaşları Bölüm VI: Jedi’ın Dönüşü filminde hikaye, kaldığı yerden devam ediyor. Darth Vader komutasındaki İmparatorluk güçleri yeni bir Ölüm Yıldızı yapmaktadır. Bu, gezegenleri yok edebilecek güçte bir silahtır. Diğer tarafta ise kahramanlarımızdan Han Solo, ödül avcılarının eline düşmüştür. Onu kurtarmak için çeşitli planlar yapan Prenses Lea ve Luke Skywalker, bir yandan da İmparatorluk güçlerinden saklanmaktadır. İmparatorluk güçleriyle isyancılar arasındaki Galaksi’nin son savaşı ise Endor gezegeninin uydusunda gerçekleşecektir.