Orijinal adı Up olan Yukarı Bak, 2009 yılı Amerikan yapımı animasyon türünde bir dram, komedi ve macera filmidir. Yayınlandığında büyük ses getirmeyi başaran film, birçok ödüle layık görülmüştür. 175 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, 2011 yılı itıbarıyla dünya çapında 731 milyon dolarlık bir hasılata imza atarak tarihi bir başarı elde etmiştir. Toplam 92 ödüle aday gösterilen Yukarı Bak, bunlardan 55 tanesini kazanmayı başarmıştır.

Animasyon türünün en başarılı yapıtları arasında yer alan Yukarı Bak filminin yapımcılığını Jonas Rivera üstlenmiştir. Yönetmen koltuğunda Pete Docter’ın oturduğu filmin müzikleri Michael Giacchino imzası taşımaktadır. Özgün hikayesi Bob Peterson, Thomas McCarthy ve Pete Docter’a ait olan filmin senaryosunu yönetmeni Pete Docter ve Bob Peterson kaleme almıştır. Animasyon türündeki filmin karakterlerini Edward Asner, Christopher Plummer, Jordan Nagai, Bob Peterson, Delroy Lindo, Jerome Ranft, John Ratzenberger gibi isimler seslendirmiştir.

Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmenliği de dahil olmak üzere 5 dalda ödüle aday gösterilen Yukarı Bak, En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Müzik alanlarında Oscar’a layık görülmüştür. Filmde, hayatı boyunca kurduğu bir hayali gerçekleştiren bir adamın hikayesi anlatılmaktadır. Carl Fredricksen, 78 yaşında bir baloncudur. Hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayarak Güney Amerika üzerinde bir yolculuğa çıkacaktır. Planlarını yerine getirmeyi başaran Carl, yolculuğa başladıktan sonra davetsiz bir misafiri olduğunu fark eder.