Zayıflamak, bilinçsiz bir şekilde yapıldığında önemli sağlık sorunlarıyla sonuçlanmaktadır. Her birey estetik anlamında iyi görünmek ve sağlıklı kalmak için kilosuna dikkat etmelidir. Ancak gereğinden fazla ve bilinçsiz yapılan her müdahale sağlımıza daha fazla zarar verebilir.

 Zayıflama Nasıl Olmalı?

Fazla kilo, kişinin hızlı hareket edebime kabiliyetini ve hareketlerinde zorlanmaları tetikler ve aynı zaman da birçok hastalığın da habercisidir. Kalp sıkışması, akciğer yağlanması ve kolesterol bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Bireyler kilo sorunu ile karşılaştığında bunu bilinçsizce yapmak çoğu zaman kişinin kendisine daha fazla zarar verir.

Bunu yapmak yerine düzenli diyet programları ile sonuç alamıyorsanız bu konuda uzman diyetisyenlere veya doktorlara başvurmak olası kötü durumların önüne geçer. Çünkü zayıflamak bir süreç meselesidir ve bir anda çok fazla kilolar vermek mümkün değildir. Piyasa da birçok ürün veya hap yaygındır bu konuda ama bu ürünleri kullanmak veya kullanılmasını sağlamak yanlıştır. Doktor tavsiyesi olmayan hiç bir ürünü kendimizin kullanması doğru olmaz. Çünkü her ilaç yan etkide bulunabilir ve zayıflamak uğruna hayatınıza mal olabilir.

 Doğru Zayıflama

Her yetişkin bireyin ortalama bir vücut kitle endeksi bulunur. Bireyleri vücut kitle endeksi bedenin de bulunan yağ ve kemik oranına göre, yaşı, cinsiyeti ve boyuna göre değişebilmektedir. Yani aynı boyda iki birey farklı kilolarda olup birinin kilosu boyuna göre normal kabul edilirken; diğerinin kilosu boyuna göre normal kabul edilmez.

İşte bunun ölçütünü bilmek ve koruyabilmek sporla ve dengeli bir beslenme programı ile sağlanamadığı takdir de bir uzmandan destek alınmalıdır muhakkak. Aynı zaman da bir anda çok aşırı kilo verilmesi de bazı hastalıklarında tetikleyicisi olabilir.

Böyle bir durum da hemen konuyla ilgili bir uzmana başvurulması ve gerekli görülmesi durumunda bir muayeneden geçilerek gerekli teşhis ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Sonuç itibariyle, zayıflamak diğer hastalıkları tetikler mi?  sorusunun cevabı bilinçsiz ve doğru bir şekilde uygulanmadığı durumlarda evet diye cevaplayabileceğimiz bir sorudur.