Orijinal adı Die Hard olan Zor Ölüm, 1988 yılı Amerikan yapımı bir aksiyon filmidir. 28 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan film, dünya çapında 140 milyon dolara yakın bir hasılata imza atmıştır. Toplam 12 ödüle aday gösterilen film, bunlardan 6 tanesini kazanmayı başarmıştır. Roderick Thorp’un yazdığı Nothing Lasts Forever isimli romandan beyaz perdeye uyarlanan Zor Ölüm, 5 filmden oluşan bir serinin ilk filmidir.

Yönetmen koltuğunda John McTiernan’ın oturduğu filmin yapımcılığını Joel Silver ve Lawrence Gordon üstlenmiştir. Filmin Roderick Thorp’un romanından uyarlanan senaryosunu ise Jeb Stuart ve Steven E. de Souza kaleme almıştır. Başrolde Bruce Willis’in yer aldığı filmde, usta aktöre Bonnie Bedelia, Reginald Veljohnson, Paul Gleason, William Atherton, Hart Bochner gibi isimler eşlik etmiştir. Birçok sinemaseverin favorileri arasında yer alan filmin müzikleri Michael Kamen imzası taşımaktadır. Akademi Ödülleri’nde En İyi Ses, En İyi Kurgu, En İyi Ses Efekti ve En İyi Görsel Efekt olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday gösterilen Zor Ölüm, ödül kazanmayı başaramamıştır.

Filmde, bir polis dedektifi olan McClane’in başından geçen bir olay izleyiciye aktarılmaktadır. Noel tatili için karısının yanına, New York’dan Los Angeles’a gelen McClane, katıldığı partinin teröristler tarafından basılmasıyla birlikte bir maceraya girişiyor. Teröristler binayı bastığı esnada kendiside orada bulunan McClane, bir boşluktan faydalanarak kaçıp karısını ve diğer rehineleri kurtarmak için tek başına bir mücadele başlatıyor. Zor Ölüm, klasikleşmiş aksiyon filmleri arasında yer almaktadır.