Bitcoin sanal para sisteminin deneme aşaması 2008 yılında yapılmış, 2009 yılında sistem tam olarak çalışmaya başlamıştır. Sistem farklı protokoller ve algoritmalar üzerine kurulmuş güçlü bir sistemdir. Dünyada bütün ülkeler tarafından kabul görmüş ilk dijital paradır. Sistemi avantajlı kılan kısımlardan birisi ise, herhangi bir kurum ve hükümete bağlın olmamasıdır. Tek bir merkezde toplanmamaktadır. On yıllık bir süreci olan bitcoin dünya üzerinde kendi isminden oldukça bahsetmiş, yatırımcıların dikkatini üzerine çekmiştir.

 

Bitcoin Sistemi Nasıl Çalışır?

Tamamen internet üzerinde çalışan bir sistemdir. Piyasada olan sınırlı sayıdaki bitcoin ‘in alınıp satılması işlemine dayanmaktadır. Sisteme dahil olmak için, ücretsiz bitcoin madenci uygulamasını bilgisayara kurmak gerekmekte. Yapılacak olan madencilik işlemi için bir bitcoin için belli bir iş miktarı belirlenmektedir. Bunu network sistemi otomatik olarak belirlemektedir. Bitcoin işini yapmak için iyi derece bilgi birikimi ve performansı güçlü bilgisayarlara sahip olmanız gerekmektedir. Eğer yeterince bilginiz yoksa bir ekibe dahil olmak ilk giriş için daha mantıklı olacaktır.

 

Bitcoinimi Nasıl Kullanılırım?

Bitcoin kullanmak için sanal hesap cüzdanı oluşturmak gerekmektedir. Buna dijital cüzdan da denilebilir. Bunu oluşturmak çok zor bir işlem değildir. İnternet erişimi olan herhangi bir cihazdan dijital cüzdan oluşturabilirsiniz. Bir kişi birden fazla dijital cüzdan oluşturup kullanabilir. Cüzdan oluşturma sırasında kişinin özel bilgileri talep edilmez. Oluşturulan dijital cüzdan ile para transfer işlemleri ve alışveriş işlemleri dahi yapılabilir. Para gönderim işlerinde protokollere bağlı olarak şifreleme işlemleri yapılır. Karşı tarafa gönderici kişinin elektronik imzası ile iletilir. Bir şifre bir kere kullanılır. Bu sistemi güvenli kılmaktadır.

Bitcoin değeri arz talep belirlemektedir. Piyasada sınırlı sayıda bitcoin bulunmaktadır. Bu bitcoinlere olan talep arttıkça bitcoin fiyatı artmakta, talep azaldıkça bitcoin fiyatı düşmektedir. Bu aslında bir risktir.

 

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Her şey internet üzerinde şifrelemeye dayalı olarak yapıldığından güvenli bir sistemdir. Bitcoin herhangi bir hükümet ve kuruluşa bağlı olmadığından piyasadaki ekonomik krizlerden etkilenmez. Değerinin neye göre oluştuğundan yukarıda bahsedildi. İşlem ücreti, hesap ücreti gibi giderler çok azdır. Bu açıdan daha kullanışlı ve ekonomiktir. Talebin artması durumunda çok değerleneceğinden bir anda çok yüksek kar elde edebilirsiniz, ancak bunun tersi de mümkündür. Paranızı taşımak ve çok kolaydır. Küçük bir hafıza kartında milyonlarca lira parayı taşıyabilirsiniz. Ancak avantajı kadar dezavantajları da var. Sisteme girmeden önce her yönü ile bilgi sahibi olunmalıdır.

 

Biticoin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin satın almak için Türk borsaları mevcut. Bunlardan biride btcturk sitesidir. Fakat Türk borsalarında fiyatlar biraz pahalı. Daha uygun fiyatlarla (%8-10 ada ucuza) yabancı bitcoin satın alma borsalarından temin edebilirsiniz. Peki bunlardan hangisi daha güvenilir? Bu konuya açıklık betiren BitcoinSatinal.co ‘ yu incelebilir, güvenilir adreslere ulaşabilirsiniz