Boyunun şişmesi boyun dokularında bir sıvı birikmesi veya dokulardaki iltihaplanmayla meydana gelir. Boyun iltihabına bir enfeksiyon neden olabileceği gibi tıbbi bir işlemden de kaynaklanabilir. Lenf düğümlerinin şişmesi, viral(virüs özelliğinde olan) ve bakteriyel enfeksiyonların yaygın bir semptomudur. Lenf bezleri vücuda giren enfeksiyonun ve tümörün yayılmasını engelleyen bezlerdir ve tüm vücutta bulunurlar.

Tiroid bezinin genişlemesi, yetişkinlerde boyun şişkinliğine neden olan unsurlardan biridir. Genellikle yaşanan şiddetli soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkar.Ancak bazı nadir durumlarda ise boyun şişmesi bir kanserin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca boyun şişmesine pek çok bulaşıcı hastalık da neden olmaktadır. Boyun şişliği asla hafife alınmamalıdır ve rahatsızlığı yaşayan kişi tıbbi bir uzmana başvurmalıdır.

Hangi Durumlarda Tıbbi Yardım Alınmalı?

Boyun şişmesinin belirtileri arasında yüzün, dilin, dudağın ani şişmesi yaşanıyorsa veya nefes darlığı, nefes zorluğu gibi solunum problemleri yaşanıyorsa mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Yaşanan nefes alamama, hırıltı, boğulma gibi alerji gibi belirtiler şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri olabilir. Boyun şişmesinin kabakulaktan, ciddi bir viral hastalıktan kaynaklandığını düşündüğünüzde ve yüksek ateş, yutkunma güçlüğü gibi durumlar yaşadığınızda tıbbi bir yardım almak için harekete geçin. Boyun lenf bezi şişmesi rahatsızlığının iki haftadan daha uzun sürüyorsa kesinlikle tıbbi bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Boyun Şişmesinin Tedavisi

Boyun lenf bezi şişmeleri genellikle kişinin evde tedavisiyle tedavi edilmektedir. Ancak bu durumun ciddi olmadığı anlamına gelmez. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler bol miktarda su tüketmelidirler. Boyun şişmesinin çeşitli tedavileri vardır ancak hafif şişliklerde tedavi gerekli olmayabilir. Boyun şişmesinin rahatsız edici olması halinde anti-inflamatuar ilaçlar(ağrıya neden olan iltihaplanmayı giderici ilaçlar), ağrı kesiciler veya soğuk kompresler kullanılarak rahatsızlığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olunabilir. Durum daha ciddi ise boyun şişmesinin nedenleri ve uygun tedavi nedenini belirlemek için bir doktora başvurulmalıdır.