Döküm tava ile fırında pizza yapımı yapması kolay, dışı gevrek içi yumuşak pizza sevenler için mükemmel bir tercihtir. Döküm tava ile fırında pizza yapmak güzel bir görüntü dışında evde hızlıca pizza yapmanızı Döküm Tava İle Fırında Pizzakolaylaştıracaktır. Fırında satılan hamur ve evdeki farklı malzemeler kullanılarak çeşitli ve damak tadınıza uygun bir pizza yapabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

– Döküm Tava

– Zeytinyağı veya Ayçiçek Yağı

– Pizza Hamuru

– Pizza Sosu

– Kaşar Peyniri

– Sucuk, salam, sosis, mısır, biber, zeytin, domates, mantar (isteğe bağlı malzemeler)

Tavanın tabanın yaklaşık 3 veya 4 çorba kaşığı yağımızı ekliyoruz. Pizza hamurunu tava içine yerleştirin ve hamurun her iki tarafının yağla kaplanması için çevirin. Hamuru hafifçe biraz yayarak tencereye yayılmasına yardım edin. Hamur tam olarak her yere yayılmazsa endişelenmeyin ilk anda öyle olması sorun çıkarmayacaktır.

Döküm Tava İle Fırında PizzaTavanın üzerini temiz bir havlu ile örtün ve hamuru elli-elli beş dakika bekletin daha sonra ilerlemesini kontrol edin. Mayalanma hamurun yükselmesi ve kabarmasına yol açacaktır. Hamuru tavaya doğru hafifçe bastırın. Gerekirse tavanın dibini tamamen doldurması için otuz dakika daha bekleyebilirsiniz. Bu süre zarfında fırınınızı yüz seksen (180) dereceye ayarlayarak ısıtın.

Dinlenen hamurunuzun üzerine pizza sosunu yedirin. Pizza sosunu kendiniz yapabilir ya da marketlerden hazır alabilirsiniz. Pizza sosumuzun üzerine rendelediğiniz peynirleri serin ve eşit biçimde dağıtın. Daha sonra sucuk, salam, sosis, zeytin ve mısırlarınızı üzerine güzel bir şekilde dizin. Bu aşamada yapacağınız dizilim ve kullanacağınız malzemeler tamamen sizin damak zevkinize göredir. Siz istediğiniz malzemeleri pizzanıza eklemekte özgürsünüz. Ardından yüz seksen (180) derecede daha önce ısıttığımız fırınımıza pizzamızı tavamızla beraber pişmesi için bırakıyoruz. Yaklaşık yirmi beş (25)- otuz (30) dakika pişiriyoruz. Pizzamızın üzerindeki malzemeler ve hamurumuz piştiyse fırınımızdan çıkarıyoruz. Pizzamız hazır olmuştur. Afiyet olsun.

NOT: Döküm tavayı fırına koyduğumuzda aşırı ısınacağından dolayı fırından çıkarırken lütfen dikkatli olalım ve fırın eldiveni kullanarak çıkaralım.