Kuasarlar evrenin uzak bölgelerinde karadelik merkezli oluşan, Dünyadan bakıldığında yıldızsı gök cismi gibi görünen parlak ışık saçan maddelerdir.

Kuasar Nedir?

Kuasar; evrende çok uzak bölgelerde olan, çok yüksek miktarda enerji ile sürekli ve çok uzun süre parlayan Gökadaları’dır. Bilim insanlarına göre evrenin ilk oluştuğu zamanlarda ki yüksek enerjili dönemde oluşmuşlardır. Merkezinde büyük karadelikler bulunduran kuasarlar; evrendeki yıldızlar, gaz ve diğer farklı maddeler ile beslenip yüksek enerji ile kırmızı renkte parlama yapmakta. Fakat bu ışımalar sadece kızılötesi teleskoplarla görülebilmekte.

En Eski ve En Uzak Kuasar

Son zamanlarda yapılan gözlemler sonucunda Gökbilimciler en uzak Kuasarı keşfetti. Keşfedilen kuasarın ışımasının Dünyaya ulaşması yaklaşık 13 milyar yılı geçti. Keşfedilen bu kuasarın evren 770 milyon yaşındayken oluştuğu ve Dünyaya 13 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğu düşünülüyor. Önce Hawaii’deki teleskopla keşfedilen bu kuasarın varlığı ilerleyen zamanlarda diğer teleskoplar tarafından da onaylandı. Yeni kuasar keşfedilmeden önceki en eski kuasar evren 860 milyon yaşındayken oluşmuştu. Yeni keşfedilen kuasar çok büyük bir karadeliği çevrelediği için içine çektiği yıldızlar ve diğer cisimlerden topladığı enerji ile daha fazla ışıma yapmakta. Bu sayede evrendeki sonsuz karanlığı etkisiz kılıp, gökbilimcilere daha fazla görüş alanı sağlıyor. Aynı zamanda bilim insanları kuasarın içinde bulunan karadeliğin, güneşin kütlesinden 2 milyar kat daha fazla yoğun olduğunu söylüyor.

Yeni Kuasar’ın İsmi

Kanada’nın Ottava Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucu bulunan, en eski ve en uzak kuasara “CFHQS J2329-0301” ismi verildi. İçerisinde büyük bir karadelik bulundurduğu için, kuasar aynı zamanda bir galaksi olarak da kabul ediliyor. Evrenin en eski oluşumunun bilim insanları tarafından bulunması bilim dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Özellikle eski teoriciler için yeni bir dönem başladığı da iddia ediliyor.