İlk Özel Türk Bankasının Adı Nedir?İzmir iktisat kongresinden sonra Mustafa Kemal’in verdiği talimatla 26 Ağustos 1924 tarihinde kurulmuş olan Türkiye İş Bankası’dır. İş Bankası kurulduğu dönemde toplam mal varlığı 1 milyon Türk lirasıdır. Kurtuluş savaşı döneminde 250 bin liralık kısmın Mustafa Kemal tarafından karşılandı. Kuruculuğunu üstlenenlerden birisi de Mustafa Kemal’dir. Bankanın ilk genel müdürü Celal Bayar’dır. Banka ilk kurulduğu dönemde 2 şubesi olup 37 memur çalıştırmaktaydı.

 İş Bankasında Mustafa Kemal’in önemi

Mustafa Kemal’in ölümünden sonra bankadaki kendisin e ait hisseleri Cumhuriyet Halk Partisine devretmişti. Ayrıca bu hisselerden gelen geliri ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna bağışlamıştır. Günümüzde bu banka çek, atm, yatırım hesabı, yatırım fonu gibi değerleri ülkeye getiren ilk banka olarak tarihe geçti.

 Bankanın açılışı

9 Eylül 1924 gününde ilk binası olan İstasyon Caddesinde düzenlenen törende bankanın açılışı yapıldı. Açılışa devlet büyükleri, esnaf ve tüccarlar ile birlikte toplam 150 kişi katıldı. Bu kadar insanı ağırlayacak o dönemde büyük bir salon yoktu. Açılışa gelenler küçük gruplar halinde ağırlanmıştı. Açılışa gelenlere törende pasta ve limonata dağıtılmıştı. Açılış töreni için banka o dönemde 120 lira masraf harcadı. Yeni İlk Özel Türk Bankasının Adı Nedir?Türkiye’de ilk özel banka olarak sınai gelişmelere öncülük etmek, Türk milletinin tasarruflarını harekete geçirmek, ekonomik adımları kontrol etmek, o dönemdeki insanların kredi ihtiyaçlarını karşılayabilmek yeni kurulan bir devlet için çok önemli bir durumdu.

Banka I. Dünya savaşından sonra finansal sektörde büyük gelişmelere katkı sağladı. Yeni metotlar doğrultusunda yeni kriterler belirledi. O dönemde ülkemiz bu yeniliklerden yoksun olduğu için bu alanda çalışacak eleman da çok zor bulundu. Bu ekonomik şartlar altında banka çalışmalarına başladı. Şuanda da bu banka sürekli büyüyerek gelişen kurumlardan biri oldu.