Çocukluğumuzdan lezzet hafızamıza yerleşen bazı tatlar vardır hepimizin hayatın da, kıyma soslu rulo lazanya da benim lezzet hafızama yerleşmiş bir tat…

İster kahvaltıda ister de 5 çayında keyifle sevdiklerinize servis edebileceğiniz çıtır bir tarif vereceğim şimdi sizlere. Eskiler gibi el açması yufka yapımı artık zamanımız da öyle kolay olmuyor ne yazık ki. Hem zaman olarak fırsat yaratamıyoruz hem de eskiler gibi el alışkanlığımız olmadığı için hamurun kıvamını, yufkanın inceliğini tutturmak pek kolay olmuyor. Bu tarifte hazır baklavalık yufka kullanacağımız için hem istediğimiz çıtırlığı elde edebiliyoruz hem de çok kısa sürede lezzetine doyamayacağımız bir börek yapmış oluyoruz.

Kıyma Soslu Rulo Lazanya Kıyma soslu rulo lazanya için malzemelerimiz;

4 yumurta

Baklavalık yufka

4-5 su bardağı süt

Tuz

Kıymalı sos için malzemeler;

Yarım kilo kıyma

4 kaşık zeytinyağı

2 kaşık çam fıstığı

Yarım su bardağı kuş üzümü

Karabiber

Tuz

Kıyma soslu rulo lazanya için öncelikle zeytinyağı geniş bir tavada ısıtmaya başlıyoruz. Kıymayı biraz ısınan tavamıza alıyoruz, kıymaların suyunu salmasını beklerken biz bir yandan soğanları doğramaya başlayalım, kıymayı çok fazla pişirmeye gerek yok hatta soğanları bile çok fazla kavurmayacağız. Çünkü zengin bir harç elde etmek istiyoruz. Ne kadar az kavurursak o kadar sulu ve zengin kalır. Soğanları yemeklik doğramanız yeterli olacaktır, eğer gözünüze çok iri geldiyse biraz daha inceltebilirsiniz.

Soğanlarımızı da kıymanın diriliği biraz gidince ekliyoruz ve kısıt ateşte pişirmeye başlıyoruz. Bu arada kuş üzümlerimizi suyun içinde bekletelim her zaman çünkü kullanmadan önce biraz şişmesi çok daha iyi olacaktır. Suyunu süzdürdüğümüz kuş üzümlerini de kıymanın içerisine ekliyoruz. Böreğimize lezzet veren ufak dokunuşlarımız henüz bitmedi. Sırada çam fıstığımız var, ister 2 kaşık isterseniz yarım su bardağı kadar çam fıstığı ekliyoruz. Baharat olarak çok fazla bir şey eklememize gerek yok sadece tuz ve karabiber ekliyoruz. İsteğe bağlı olarak tarçın veya hafiften yenibahar da ekleyebilirsiniz. Kıymanın pişmiş kokusunu alıyorsanız sululuğunu yitirmeden iç harcımızın altını kapatabiliriz. Soğumaya bırakabiliriz.

Sırada yufkamızı hazırlamak var. Baklavalık yufkalarımızı tezgahın üzerine alıyoruz. Onlar orada beklerken biz ocakta tereyağımızı eritmeye başlayalım. Tereyağı yufkanın üzerine sürmek için kullanacağız. Tereyağımız erirken bir kaba 4 yumurtamızı kırıyoruz. Yumurta daha ıslak bir harç elde etmemizi sağlayacak. Yumurtanın üzerine 4 5 bardak kadar süt ekleyeceğiz. Süt ve yumurtayı çırptıktan sonra biraz tuz ekliyoruz ve tereyağı da üzerine ekliyoruz. Tereyağı çok sıcakken eklemiyoruz çünkü yumurtayı pişirebilir.

Her bir kıyma soslu rulo lazanyanın 4 yufkadan olması gerekiyor. Yufkaları hazırladığımız sosla güzelce ıslattıktan sonra iç harcımızı yufkanın uzun kısmına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Harcı koyduktan sonra böreğimizi rulo şeklinde sıkıca sarmaya başlıyoruz.

Sarma işlemi bittikten sonra artan sosu yufkaların üzerine sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 35-40 dk. pişiriyoruz. Kıyma soslu rulo lazanya tarifimiz sizi çocukluk yıllarına yeniden götürecek, şimdiden afiyet olsun.