Sivilce, vücudun birçok yerinde çıkabilmekte. Bazısı endişe edilmeyen sivilceler olsa da, bazısı tedavi gerektirmektedir. Kulak içerisinde çıkan sivilceler kulak girişinde ya da kulak içerisinde çıkabilir. Bu sivilcelerin varlığını bazen hissetmezken, bazen de rahatsızlık duyar ağrı da çekebilirsiniz. Yetişkinlere nazaran çocuklarda daha çok görülen kulakta çıkan sivilcenin büyük bir sebebi parmakların kulaklarla temasıdır. Çocukların elleri sık sık oyun oynadıkları için kirlenebilmektedir. Bu objelere elleyip bir de elini kulağına götürdüğünde kaşıma ve çizme sonucu sivilceler oluşabilir.

Kulak İçinde Sivilce Nasıl Geçer? Kulakta Sivilce Neden Çıkar?

  • Eğer eliniz kirliyse ve bu ellerle kulağınıza dokunduysanız, bunun yanında kulağınızı kaşıyıp kulak bölgesinde çizikler meydana getirdiyseniz bu yolla enfeksiyon oluşmasına sebep olursunuz.

 

  • Kulakta oluşan kirlerde sivilce yapabilmekte. Bu yüzden kulak bölgesini özenle temizlemeli ve buna dikkat edilmelidir.

 

  • Kulak içerisindeki gözeneklerde yağ birikmesi ve bu yağların sıkışıp orada kalması sivilce yapabilmektedir.

 

  • Kulak içerisindeki cilt gözenekleri de enfeksiyona sebep olmakla birlikte sivilce oluşumunu tetiklemektedir.

 

  • Yabancı cisimlerin kulak ile teması da bu sivilceyi oluşturabilmektedir.

 

  • Çoğunlukla tozdan oluşan bir ortamda sürekli kalmak, kulağın enfeksiyon kapmasına sebebiyet verir.

 

  • Kulak pamukları kullanımında da bilinçsiz bir şekilde kullanım pamuk parçalarının kulak içerisinde kalmasına neden olur ve bu gibi birçok durumlardan kulakta sivilce çıkması meydana gelir.

Kulak İçinde Sivilce Nasıl Geçer?

Kulağınızda çıkan sivilceyi küçümsememek gerekir. Sivilceler sizin aşırı ağrı çekmenize neden olabilir, kulağınızın aşırı ısınması ve sivilcelerin irinle dolması da yaşanabilecek durumlardır. Bu tarz ağrı sızı çekildiğinde cerrahi bir müdahale gerekli olabilir. Eğer kulağınızdaki sivilceler ağrısız ise ya da hafif bir ağrı çekiyorsanız sabunla yıkayarak bol su ile durulamanız yeterli olabilmekte. Ya da geçmezse eczaneden tavsiye edilen kremleri kullanmakta fayda olabilir.