Mutfak, ailenizle birlikte yemek için günün farklı öğünlerini hazırladığınız alan ve yemekleri tükettiğiniz alandır. Yiyecek-Sağlık ekseninde bakıldığı zaman ev içinde hijyenin en çok gerektiği bölge olan mutfak bu konuda fazla başarılı olunamamıştır. Kullanılan malzemelere bakıldığı zaman ise çok küçük taneciklerin bile -un, tuz, şeker vb.- etrafı kirletebileceği bir alandır.

Bunun temel nedenlerinden biri ise mutfağın aydınlık derecesidir. Alınan ürünlerin kalitesine ve sağlıklı oluşuna dikkat edildiği kadar mutfağın hijyeni de dikkate alınmalıdır. Bu nedenle mutfak aydınlatmalarına önem verilmelidir. Peki, sizce mutfak aydınlatmaları nasıl olmalı? İşte size sıra dışı çözümler:

mutfak-aydinlatmasi-icin-oneriler

Mutfak Aydınlatması İçin Öneriler

– Öncelikle mutfağa için boya tercihi yaparken açık renkler tercih etmeli ve bu sayede ışığın yansıyarak daha çok aydınlık olmasını sağlamalısınız. Bu sayede hem enerji harcamaz hem de daha aydınlık bir ortama sahip olursunuz.

– Gündüzler için aydınlatma kullanmayacağınızı varsayarsak mutfağa gelecek güneş ışığı miktarını arttırmak için pencere camının ebatlarını büyük tutmalısınız. Ayrıca Mutfakta kullanacağınız perdelerinden bu düşüncede tercih edilmesi son derece önemlidir.

– Eğer mutfağınızda avize kullanacaksanız avizenin dekoratifliğinden çok aydınlatma özelliğini incelemelisiniz. Yukarıyı aydınlatmasından ziyade her yöne eşit miktarda ışık vermesi mutfak için oldukça önemlidir.

– Mutfağınıza göre avize tercihini yaptıktan sonra avizelerinize ampul olarak tasarruflu yerine ledli ampuller alırsanız hem daha uzun ömürlü ampullere sahip olur hem de daha az fatura ödersiniz.

– Aydınlığın artması için eğer henüz dolap seçimi yapmadıysanız parlak kapaklı dolapları tercih edebilirsiniz. Bu tür mutfak dolapları hem aydınlatma anlamında size yarar sağlayacak hem de mutfağınıza eşsiz bir zarafet katacaktır.

– Avize aydınlatmasının yetmediğini düşünüyorsanız dolaba spot ışıkları ekletebilir ve istediğiniz zaman bölgesel olarak çalışma yaptığınız yeri aydınlatabilirsiniz. Bu uygulama diğerlerine nazaran daha işe yaramaktadır.