ÖZEL SEKTÖR NEDİR ?

Özel Sektörde Çalışan Ücretleri Ne Kadardır?Özel sektör, kamu dışında kurumsallaşmış olan firmaların kendi iş güçleri dışında çalışacak olan insan veya insanlara ihtiyaç duyduğu bir çeşit çalışma sahası olarak nitelendirilir. Özel sektörde kamuya bağlı denetimler ve prosedürler yer alır ancak çalışanlar firma sahiplerine bağlıdır. Kamusal kuruluşların yetersiz olduğu bazı alanlarda özel sektör piyasanın imdadına yetişir. İşsizlik oranının azaltılmasında, ekonominin kalkındırılmasında büyük payı olan özel sektör, çok geniş bir iş yelpazesine sahiptir.

ÖZEL SEKTÖRÜN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Bir ülkede bütün vatandaşların kamuya bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışması elbette mümkün değildir bu yüzden özel sektör var olmalı ve teşvik edilmelidir. Özel sektörün piyasaya ekonomik ve sosyal açıdan katkısı fevkalade düzeyde olmakla birlikte işçi hakları savunması kamuya göre daha zayıftır. Bu sebeple özel sektörde sigortasız işçi çalıştırmak, asgari ücretten daha düşük seviyede maaş vermek, çalışma saatlerini uzun tutmak gibi işvereni karlı duruma getiren fakat işçiyi hem bedenen hem ekonomik açıdan yıpratan koşullar mevcuttur. Özel sektörde öğrenciliğin yanı sıra çalışmak isteyenler için ders saatlerine uygun çalışma saatleri ayarlanmaktadır. Özel sektör başlığı altında birçok alan bulunduğu için kişinin yatkın olduğu alanda seçim yapması daha kolaydır. Ülkemizde özel sektör birçok vatandaşa gelir kapısı olmanın yanı sıra 65 yaş sonrası çalışamaz duruma gelme halinde sosyal güvencenin varlığını temin eder.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

İş hayatına katılmayı planlayan her gencin aklındaki en mühim soru işaretlerinden biri özel sektörde çalıştığında alacağı maaştır. Esasında pazarlanan emektir ve karşılığını beklemek her çalışanın hakkıdır. İş yükü bazında değişmekle beraber sabit olarak devlet tarafından ön görülen tutar 1.404.06 TL’dir. Ek mesai, çocuk ücreti vb. etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumu’na günü gününe çalışılan gün ve saat bazında sigorta yatırılır.