Basketbol yakından takip etmesek bile hepimizin dikkatini çeken, televizyonda rastladığımız da izlemekten kendimizi alıkoyamadığımız eğlenceli ve her saniyesi aksiyon dolu bir spordur. Son zamanların en popüler sporları arasında bulunan basketbolu acaba ne kadar biliyoruz.

Basketbol sporu dışardan çok eğlenceli ve seyri güzel bir spor gibi gözüküyor ancak sadece bununla kalmıyor. Basketbol içinde taktiği ve kuralı barındıran, sadece koşmak ve zıplamaktan ibaret olmayan zekânın da bir o kadar gerektiği zor bir spordur. İçerisinde barındırdığı o bilmediğimiz bir sürü kural basketbolu basketbol yapan unsurdur belki de. Steps kuralı da o yüzlerce kuralın arasında en bilinenlerdendir.

Steps ne demektir?Steps Ne Demektir?

Steps yani bir diğer adıyla hatalı yürüme aslında karışık bir terimdir. Bir oyuncunun yaptığı birçok hareket hakemin steps kararını vermesine sebep olabilir. İngilizce deki step kelimesinden gelen bu kural oyuncunun top sektirirken bastığı adımları içermektedir. Şöyle ki siz bir müsabaka da topu eline alıp direk karşı potaya koşturan bir oyuncu göremezsiniz.

Bir oyuncu hatalı yürüme ihlali yapmak istemiyorsa topu sektirdiği zamanlarda hareket etmelidir. Topu ilk eline aldıktan sonra sektirdiği süre içerisinde hareket edebilir ve tek elle sektirmek zorundadır. Topu sektirmeyi bırakıp eline alırsa durmak zorundadır. Top elindeyken yerinde duran oyuncu tek bir ayağını hareket ettirebilir ve bu hareketli ayağını değiştiremez. Sol ayağını hareket ettirdiyse sağ ayağı artık hep sabit olmalıdır. Sporcu maç sırasında bu kurallardan herhangi birine uymazsa kuralı ihlal etmiş olur . Bu durumda hakem düdüğünü çalar ve topu karşı tarafa verir.

Oyuncular maç sırasında adımlarına dikkat ederek oynarlar. Çünkü oyuncular için her hücumun değeri büyüktür. Bu yüzdendir ki NBA efsanesi Hakeem Olajuwon ‘Basketbol el ile oynanan bir ayak oyunudur.’ demiştir