Türk Astronomi Derneği 1982 yılında Cemal Aydın, Kamuran Avcıoğlu, Nadir Doğan, Nihal Yılmaz, Semanur Engin, Zeki Aslan ve Zeki Tüfekçioğlu tarafından kurulmuştur. Türk Astronomi Derneğinin amacı özellikle kurulduğu yıllarda pek de bilinirliği olmayan astronomi biliminin tanınırlığını arttırmak ve toplum tarafından sevilmesini sağlamaktır. 2016 yılından bu yana yaptığı nötron yıldızları araştırmalarıyla dikkat çeken İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Kazım Yavuz Ekşi derneğin başkanlığını yapmaktadır.

Türk Astronomi Derneğinin Amaçları

Türk Astronomi Derneğinin yaptığı çalışmalar, derneğin iç tüzüğünde de belirtilen bir takım amaçlar etrafında şekillenmektedir. Dünya çapında bakıldığında astronomi bilimi ile ilgili çalışmaların Türkiye’de oldukça az olduğu rahatça gözlemlenebilmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak adına Türk Astronomi Derneğinin ilk amacı ulusal çapta, astronomi ve astronomi ile ilgili bilim dallarının bilinirliğini arttırmak yönündedir. Astronomi, iktisadi ve teknolojik kalkınma için ülke ekonomilerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle Türk Astronomi Derneğinin bir diğer hedefi Türk astronomların teşvik edilmesidir. Dernek orta ve yükseköğrenimde astronomi biliminin çekiciliğini arttırmak adına çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bunlar okullarda yapılan seminerler, çeşitli workshop etkinlikleri olarak belirtilebilir. Tüm bunların yanı sıra Türk Astronomi Derneği Türk kültürüne bağlı kalarak yapacakları etkinliklerle tüm dünyaya ülkemizi tanıtmayı amaçlamaktadır.

Türk Astronomi Derneği Etkinlikleri

Türk Astronomi Derneği kendi internet sitelerinde haftalık etkinlik bülteni yayınlamaktadır. Geniş bir etkinlik yelpazesi ile ulusal alanda astronomi ve astronomi ile ilgili bilim dallarının gelişimine ve yaygınlaşmasına olanak sağlamaktadır. Bilimsel toplantılarla, anma geceleriyle, konferanslarla, seminerlerle, sempozyumlarla, sergilerle, ödüllü yarışmalarla, kitap ve dergi gibi materyallerle hedeflerine hızla yürümektedirler. Özellikle derneğin her ay çıkardığı “Gökyüzü” dergisi dünya çapında yapılan çalışmalar, bilim insanlarının yazıları, uzayın göz alıcı fotoğraflarıyla astronomi bilimi ile ilgili herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kaynak niteliğinde.